Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. září 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. září 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Hejno hvězd

Uznání a copyright: Roger A. Hopkins

V okolí deseti světelných let kolem našeho osamělého Slunce, které se nachází u vnějšího spirálního ramene Mléčné dráhy, lze najít jen několik hvězd. Pokud by Slunce bylo v nějaké hvězdokupě v naší galaxii, tak by podobný prostor mohly obývat tisíce hvězd. Jak by potom vypadala noční obloha v tak hustém hvězdném okolí? Když Roger Hopkins pořídil v národním parku Montezuma National Wildlife Refuge v oblasti Finger Lakes na západě New Yorku v USA tento snímek, tak ho napadla stejná myšlenka. Příhodně vyfotografoval proti obzoru s klidným západem slunce hejno špačků. Potom zpracoval snímek tak, aby se černé siluety ptáků změnily na bílé. Výsledný obraz nabízí podívanou na obloze uvnitř hvězdokupy za blížící se noci.
Oprava:Na překlep u slova vnějšího upozornil 7.9. Josef Pavlík

Štítky: Hvězdokupa, Kulová hvězdokupa, Západ slunce, Planeta


12. vesmírný týden 2023

12. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 3. do 26. 3. 2023. Začíná astronomické jaro a mění se čas na letní. Měsíc bude v novu. Na večerní obloze svítí hlavně výrazná Venuše. Velmi nízko budou koncem týdne Jupiter a Merkur. Aktivita Slunce je nízká, ale to se může během týdne změnit. Na obloze je jen několik slabších komet. Nastane jeden zajímavější zákryt hvězdy planetkou. V týdnu jsme viděli tři čínské starty i tři starty Falconu 9. Před 30 lety byla objevena kometa Shoemaker-Levy 9, která se v roce 1994 srazila s planetou Jupiter. 95 let se dožívá Jim Lovell, astronaut s českými kořeny, který byl dvakrát u Měsíce, ale na jeho povrch nevstoupil.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Blízké setkání dvou komet  C/2022 E3 (ZTF ) a C/2022 U2 (Atlas)

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2023 získal snímek „Blízké setkání dvou komet C/2022 E3 (ZTF ) a C/2022 U2 (ATLAS)“, jehož autorem je Roman Hujer     Po delší době obohatila naši oblohu poněkud jasnější kometa. Ovšem, i když se její jméno C/2022 E3 (ZTF) neslo

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Ceres a M100

Průchod planetky Ceres kolem galaxie M100 ve dnech 27. a 28. března 2023.

Další informace »