Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. září 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. září 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Hejno hvězd

Uznání a copyright: Roger A. Hopkins

V okolí deseti světelných let kolem našeho osamělého Slunce, které se nachází u vnějšího spirálního ramene Mléčné dráhy, lze najít jen několik hvězd. Pokud by Slunce bylo v nějaké hvězdokupě v naší galaxii, tak by podobný prostor mohly obývat tisíce hvězd. Jak by potom vypadala noční obloha v tak hustém hvězdném okolí? Když Roger Hopkins pořídil v národním parku Montezuma National Wildlife Refuge v oblasti Finger Lakes na západě New Yorku v USA tento snímek, tak ho napadla stejná myšlenka. Příhodně vyfotografoval proti obzoru s klidným západem slunce hejno špačků. Potom zpracoval snímek tak, aby se černé siluety ptáků změnily na bílé. Výsledný obraz nabízí podívanou na obloze uvnitř hvězdokupy za blížící se noci.
Oprava:Na překlep u slova vnějšího upozornil 7.9. Josef Pavlík

Štítky: Hvězdokupa, Kulová hvězdokupa, Západ slunce, Planeta


22. vesmírný týden 2023

22. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 5. do 4. 6. 2023. Měsíc mění fázi od čtvrti k úplňku. Mars projde zdánlivě přes hvězdokupu Jesličky. Aktivita Slunce je pořád vysoká a viděli jsme řadu zajímavých úkazů. Na ISS je druhá návštěvnická soukromá mise Axiom-2 a dorazila nákladní loď Progress MS-23. Proběhl další test miniraketoplánu VSS Unity. Před 20 lety se k Marsu vydala evropská sonda Mars Express a před 40 lety k Venuši Veněra 15.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Kometa C/2022 E3 ZTF v souhvězdí Býka

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2023 získal snímek „Kometa C/2022 E3 ZTF v souhvězdí Býka“, jehož autorem je Jiří Soukup     Vítězným snímkem dubnového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce jsme se přenesli do vesmírného prachu. A to nejen toho k Zemi

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Slnko

Vybavenie: EQ5Pro, GSO Newton astrograf 150/600, Baader Astro Foil, APS auto Teleplus 2x telekonverter, Canon 60D, FHC BT autofocuser. Software: PIPP, AutoStakkert (25%), Adobe photoshop, Giotto. 456x1/8000 ISO800.

Další informace »