Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. září 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. září 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Hejno hvězd

Uznání a copyright: Roger A. Hopkins

V okolí deseti světelných let kolem našeho osamělého Slunce, které se nachází u vnějšího spirálního ramene Mléčné dráhy, lze najít jen několik hvězd. Pokud by Slunce bylo v nějaké hvězdokupě v naší galaxii, tak by podobný prostor mohly obývat tisíce hvězd. Jak by potom vypadala noční obloha v tak hustém hvězdném okolí? Když Roger Hopkins pořídil v národním parku Montezuma National Wildlife Refuge v oblasti Finger Lakes na západě New Yorku v USA tento snímek, tak ho napadla stejná myšlenka. Příhodně vyfotografoval proti obzoru s klidným západem slunce hejno špačků. Potom zpracoval snímek tak, aby se černé siluety ptáků změnily na bílé. Výsledný obraz nabízí podívanou na obloze uvnitř hvězdokupy za blížící se noci.
Oprava:Na překlep u slova vnějšího upozornil 7.9. Josef Pavlík

Štítky: Hvězdokupa, Kulová hvězdokupa, Západ slunce, Planeta


42. vesmírný týden 2019

42. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 14. 10. do 20. 10. 2019. Měsíc je ve fázi mezi úplňkem a poslední čtvrtí. Večer je nízko nad jihozápadem Jupiter a u jihu Saturn a na ranní obloze se pomalu objeví Mars. Aktivita Slunce je velmi nízká. Zemřel první člověk ve volném kosmu, Alexej Leonov. Na ISS pokračuje série výstupů do volného kosmu, nyní kvůli výměně baterií. Družice ICON se po dvou letech dočkala vypuštění. Před 30 lety byla vypuštěna k Jupiteru sonda Galileo.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Corona Australis

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2019 obdržel snímek „Corona Australis“, jehož autorem je Pavel Pech   Corona Australis, tedy souhvězdí Jižní Koruna. Jméno jak ze starověkého atlasu nebes. A ono téměř ano. Historie jména tohoto poměrně nevýrazného souhvězdí je opravdu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Podzimní mléčná dráha během novoluní v Beranu s božími muky

Další informace »