Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. září 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. září 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Cesta Mléčné dráhy

Uznání a copyright: Tunç Tezel (TWAN)

Při pátrání po planetách a letní Mléčné dráze se astronom Tunç Tezel dokonce vydal na večerní cestu. Po klikaké jízdě minulou sobotu k hoře Uludag u města Bursa v Turecku dostal odměnu v podobě tohoto krásného pohledu na jih. Jasná planeta Jupiter skoro ve středu přezařuje světla města dole i hvězdy ze souhvězdí Střelce (Sagittarius). Nad horou je vidět oblouk okraje mračen, který vypadá jakoby vedl k oblačnému vzezření Mléčné dráhy pohroužené do vzdáleného obzoru. Uludag v turečtině znamená velká hora. Uludag byl ve starověku znám jako mýsijský Olymp.

Štítky: Mléčná dráha, Jupiter, Uludag, Olympus


21. vesmírný týden 2024

21. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 5. do 26. 5. 2024. Měsíc ve fázi kolem úplňku silně září na noční obloze a vlastně tím začíná období světlejších nocí, protože se blíží slunovrat. Planety večer vidět nejsou a na ranní obloze je pouze velmi nízko Saturn a snaží se vylézt i Mars. V koronografu SOHO budou v konjunkci Jupiter a Venuše. Aktivita Slunce je pořád docela velká, i když ve světle uplynulého týdne výrazně nižší. Pozorovatelé deep-sky objektů a komet jistě znají online web CzSkY.cz, který doznal dalšího vylepšení. New Shepard je zpět ve službě. Starliner na svůj let s posádkou stále čeká. Falcon 9 zaznamenal již 21. znovupoužití prvního stupně.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíční krátery a moře

Další informace »