Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. září 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. září 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Paprsky v mlhovině Helix

Uznání a copyright: Don Goldman, Sierra Remote Observatories

Mlhovina Helix (aka NGC 7293) vypadá na první pohled kulatá a jednoduchá. Ovšem o této dobře prostudované planetární mlhovině, která vznikla skoro na konci života slunci podobné hvězdy se nyní ví, že má překvapivě komplexní geometrii. Její rozsáhlé smyčky a kometám podobné útvary byly prozkoumány na snímcích z Hubblova kosmického dalekohledu. Přesto tento ostrý pohled na mlhovinu Helix vznikl s 16-ti palcovým dalekohledem a kamerou s pomocí širokých a úzkopásmových filtrů. Tento barevný kompozit také v mlhovině ukazuje složité podrobnosti včetně světelný rok dlouhých, modrozelených radiálních pruhů nebo paprsků, které jí tak dávají vzhled kola z kosmického bicyklu. Loukoťové útvary zřejmě poukazují na to, že mlhovina Helix je stará a vyvinutá planetární mlhovina. Mlhovina Helix je zhruba sedm set světelných let od Země v souhvězdí Vodnáře (Aquarius).
Oprava: Jiří Voříšek upozornil 25.9. na chybný překlad radiálních paprsků jako loukotí. Loukotě jsou totiž zakřivené části segmentu ráfku kola, které jsou s nábojem kola spojené právě těmi paprsky. Loukoťové kolo se tedy nejmenuje podle paprsků, ale podle segmentového ráfku. Viz např. cs.wikipedia.org/wiki/Kolo.

Štítky: Planetární mlhovina, Mlhovina Helix, Ngc7293


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše ve 3:30

Pořízeno ve 3:30 ráno velmi blízko východního obzoru.

Další informace »