Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. září 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. září 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Paprsky v mlhovině Helix

Uznání a copyright: Don Goldman, Sierra Remote Observatories

Mlhovina Helix (aka NGC 7293) vypadá na první pohled kulatá a jednoduchá. Ovšem o této dobře prostudované planetární mlhovině, která vznikla skoro na konci života slunci podobné hvězdy se nyní ví, že má překvapivě komplexní geometrii. Její rozsáhlé smyčky a kometám podobné útvary byly prozkoumány na snímcích z Hubblova kosmického dalekohledu. Přesto tento ostrý pohled na mlhovinu Helix vznikl s 16-ti palcovým dalekohledem a kamerou s pomocí širokých a úzkopásmových filtrů. Tento barevný kompozit také v mlhovině ukazuje složité podrobnosti včetně světelný rok dlouhých, modrozelených radiálních pruhů nebo paprsků, které jí tak dávají vzhled kola z kosmického bicyklu. Loukoťové útvary zřejmě poukazují na to, že mlhovina Helix je stará a vyvinutá planetární mlhovina. Mlhovina Helix je zhruba sedm set světelných let od Země v souhvězdí Vodnáře (Aquarius).
Oprava: Jiří Voříšek upozornil 25.9. na chybný překlad radiálních paprsků jako loukotí. Loukotě jsou totiž zakřivené části segmentu ráfku kola, které jsou s nábojem kola spojené právě těmi paprsky. Loukoťové kolo se tedy nejmenuje podle paprsků, ale podle segmentového ráfku. Viz např. cs.wikipedia.org/wiki/Kolo.

Štítky: Planetární mlhovina, Mlhovina Helix, Ngc7293


49. vesmírný týden 2024

49. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 2. 12. do 8. 12. 2024. Měsíc po novu se objeví na večerní obloze a bude v konjunkci s Venuší, která se jeví po západu Slunce jako výrazná Večernice na jihozápadě. Saturn, který je večer nad jihem ozdobí 6. 12. stín měsíce Titan. Jupiter je vidět celou noc a 7. 12. bude v opozici se Sluncem. Mars je stále výraznější a i když je vidět i později večer, stále má ideální podmínky viditelnosti ráno. Slunce je opět pokryto řadou větších skvrn, ale aktivita je jinak spíše nízká. Merkur popáté minula sonda BepiColombo. Raketa Falcon 9 již zvládla více než 400 úspěšných startů a SpaceX si za letošek připsala více úspěšných startů, než mnohé rakety historie za celou svoji životnost. Čína vyzkoušela nový nosič CZ-12. Před 385 lety byl poprvé pozorován přechod Venuše přes Slunce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2024 obdržel snímek „Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách“, jehož autorem je Daniel Kurtin.     Komety jsou fascinující objekty, které obíhají kolem Slunce a přinášejí s sebou kosmické stopy ze vzdálených

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Krabí mlhovina

Newton 200/1000 + ZWO kamera ASI 178 MC

Další informace »