Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. září 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. září 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Paprsky v mlhovině Helix

Uznání a copyright: Don Goldman, Sierra Remote Observatories

Mlhovina Helix (aka NGC 7293) vypadá na první pohled kulatá a jednoduchá. Ovšem o této dobře prostudované planetární mlhovině, která vznikla skoro na konci života slunci podobné hvězdy se nyní ví, že má překvapivě komplexní geometrii. Její rozsáhlé smyčky a kometám podobné útvary byly prozkoumány na snímcích z Hubblova kosmického dalekohledu. Přesto tento ostrý pohled na mlhovinu Helix vznikl s 16-ti palcovým dalekohledem a kamerou s pomocí širokých a úzkopásmových filtrů. Tento barevný kompozit také v mlhovině ukazuje složité podrobnosti včetně světelný rok dlouhých, modrozelených radiálních pruhů nebo paprsků, které jí tak dávají vzhled kola z kosmického bicyklu. Loukoťové útvary zřejmě poukazují na to, že mlhovina Helix je stará a vyvinutá planetární mlhovina. Mlhovina Helix je zhruba sedm set světelných let od Země v souhvězdí Vodnáře (Aquarius).
Oprava: Jiří Voříšek upozornil 25.9. na chybný překlad radiálních paprsků jako loukotí. Loukotě jsou totiž zakřivené části segmentu ráfku kola, které jsou s nábojem kola spojené právě těmi paprsky. Loukoťové kolo se tedy nejmenuje podle paprsků, ale podle segmentového ráfku. Viz např. cs.wikipedia.org/wiki/Kolo.

Štítky: Planetární mlhovina, Mlhovina Helix, Ngc7293


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac v prvej štvrti

Mesiac vo farbe, farby sú zvýraznené nastavením väčšej farebnej sýtosti. Niektoré vyvrelé horniny sú sfarbené do modra

Další informace »