Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. září 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. září 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

SN 1006: Stuha ze supernovy z Hubbla

Uznání: NASA, ESA, Hubble Heritage (STScI/AURA); Acknowledgement: W. Blair et al. (JHU)

Jak vznikla tato zvláštní kosmická stuha? Nepochybně při jedné z nejničivějších explozí, jakou kdy starodávní lidé poznali. Tehdy L.P. 1006 dosáhlo Zemi světlo z výbuchu hvězdy v souhvězdí Vlka (Lupus) a na obloze vytvořilo "hvězdu - hosta", která byla jasnější než Venuše a trvala více než dva roky. Výbuch této supernovy, která je nyní katalogizovaná jako SN 1006, nastal asi 7000 světelných let daleko a zanechal po sobě velký zbytek, který se nadále rozpíná a slábne. Na snímku nahoře je malá část zbytku této rozpínající se supernovy, které dominuje tenká a vně se pohybující rázová vlna, která zahřívá a ionizuje okolní plyn. SN 1006 má nyní průměr téměř 60 světelných let. V minulém roce došlo v dalekém vesmíru k dokonce ještě silnější explozi, která mohla být pro moderní lidi po několik sekund viditelná pouhým okem.

Štítky: Supernova, Sn 1006, Ribbon


33. vesmírný týden 2022

33. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 8. do 21. 8. 2022. Měsíc bude v poslední čtvrti a v konjunkcích s planetami a Plejádami. Planety Jupiter a Saturn můžeme pozorovat již kolem půlnoci, Mars a Venuši nejlépe ráno. Aktivita Slunce je nízká. Startovaly dva Falcony 9 se Starlinky a počet vypuštěných družic přesáhl 3 000 kusů. Probíhaly testy SuperHeavy a Starship a k vývozu se chystá superraketa SLS. Před 45 lety se na dlouhou pouť za velkými planetami a dál vydala sonda Voyager 2.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara na Slovensku 17.8.2022

Polárna žiara na Slovensku 17.8.2022

Další informace »