Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. listopad 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. listopad 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Fomalhaut b

Uznání: NASA, ESA, P. Kalas, J. Graham, E. Chiang, E. Kite (Univ. California, Berkeley),
M. Clampin (NASA/Goddard), M. Fitzgerald (Lawrence Livermore NL),
K. Stapelfeldt, J. Krist (NASA/JPL)

Fomalhaut (pomůcka pro výslovnost v angličtině zní jako "foam-a-lot") je jasná mladá hvězda vzdálená jen krátkých 25 světelných let od Země v souhvězdí Jižní ryby (Piscis Austrinus). Na tomto ostrém kompozitním obrázku z Hubblova kosmického dalekohledu je do podrobností zobrazen prstenec prašných trosek kolem Fomalhautu, přičemž ohromující zář hvězdy maskuje zákrytový disk v kameře koronografu. Astronomové nyní identifikovali malý světelný bod v malém rámečku vpravo jako planetu asi 3 krát hmotnější než Jupiter, která obíhá 10.7 miliard mil od této hvězdy, což je téměř 14 násobek vzdálenosti Slunce-Jupiter. Tato hmotná planeta s označením Fomalhaut b pravděpodobně dává a udržuje tvar poměrně ostrého vnitřního okraje prstence, zatímco prstenec samotný je nejspíše větší a mladší analog našeho vlastního Kuiperova pásu - vnějšího rezervoáru ledových těles ve sluneční soustavě. Hubblovy údaje jsou prvním snímkem planety kroužící kolem jiné hvězdy ve viditelném světle.

Štítky: Fomalhaut, Exoplanet, Debris disk


29. vesmírný týden 2024

29. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 7. do 21. 7. 2024. Měsíc bude na konci týdne v úplňku. Na obloze prochází nízko položenými souhvězdími a 17. 7. se potká s hvězdou Antares ve Štíru. Planety jsou nejlépe vidět ráno, především Saturn a zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je střední. Evropská raketa Ariane 6 při prvním startu uspěla a horní stupeň uvolňující palivo byl vidět i z ČR. Před 130 lety se narodil Georges Lemaître, který odvodil vztah rozpínání vesmíru známý dnes jako Hubbleův zákon. Před 55 lety proběhlo první přistání lidí na Měsíci, mise Apollo 11. Před 30 lety dopadla na Jupiter kometa Shoemaker-Levy 9.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Skvrny na Slunci

Fotoaparát Nikon COOLPIX B500

Další informace »