Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. listopad 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. listopad 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Fomalhaut b

Uznání: NASA, ESA, P. Kalas, J. Graham, E. Chiang, E. Kite (Univ. California, Berkeley),
M. Clampin (NASA/Goddard), M. Fitzgerald (Lawrence Livermore NL),
K. Stapelfeldt, J. Krist (NASA/JPL)

Fomalhaut (pomůcka pro výslovnost v angličtině zní jako "foam-a-lot") je jasná mladá hvězda vzdálená jen krátkých 25 světelných let od Země v souhvězdí Jižní ryby (Piscis Austrinus). Na tomto ostrém kompozitním obrázku z Hubblova kosmického dalekohledu je do podrobností zobrazen prstenec prašných trosek kolem Fomalhautu, přičemž ohromující zář hvězdy maskuje zákrytový disk v kameře koronografu. Astronomové nyní identifikovali malý světelný bod v malém rámečku vpravo jako planetu asi 3 krát hmotnější než Jupiter, která obíhá 10.7 miliard mil od této hvězdy, což je téměř 14 násobek vzdálenosti Slunce-Jupiter. Tato hmotná planeta s označením Fomalhaut b pravděpodobně dává a udržuje tvar poměrně ostrého vnitřního okraje prstence, zatímco prstenec samotný je nejspíše větší a mladší analog našeho vlastního Kuiperova pásu - vnějšího rezervoáru ledových těles ve sluneční soustavě. Hubblovy údaje jsou prvním snímkem planety kroužící kolem jiné hvězdy ve viditelném světle.

Štítky: Fomalhaut, Exoplanet, Debris disk


9. vesmírný týden 2020

9. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 24. 2. do 1. 3. 2020. Měsíc je mezi novem a první čtvrtí. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a také některé komety. Ráno je vidět nejlépe Mars, ale vylézá také Jupiter a Saturn. Česká firma S.A.B. Aerospace dokončila přípravy vypouštěcího zařízení – dispenzeru – družic, určeného pro raketu Vega. Před 200 lety se narodil americký astronom, objevitel komet, Lewis A. Swift.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

ufo 5

ufo

Další informace »