Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. listopad 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. listopad 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Bublina v Labuti

Uznání a copyright: Keith Quattrocchi, Mel Helm

V tomto bohatém poli hvězd v souhvězdí Labutě se vznáší nádherná symetrická bublinová mlhovina, která byla rozpoznána teprve nedávno a v astronomických katalozích vůbec nemusí být. Astronom amatér Dave Jurasevich ji jako mlhovinu na svých snímcích komplexní oblasti v Labuti, do které patří i Srpková mlhovina (NGC 6888) identifikoval 6. července. Poté uvědomil Mezinárodní astronomickou unii. O pouhých 11 dní později stejný objekt nezávisle identifikoval Mel Helm ze Sierra Remote Observatories, snímkoval ji spolu s Keith Quattrocchi a také uvědomil IAU, že jde o potenciálně neznámou mlhovinu. Zde je vidět jejich výsledný kompozitní snímek, na kterém jsou i úzkopásmová obrazová data, která zvýrazňují delikátní obrysy mlhoviny. Co je tato nově rozpoznaná mlhovina? Podobně jako samotná Srpková mlhovina i tato kosmická bublina by mohla být rozfouknuta větry z hmotné Wolf-Rayetovy hvězdy, nebo by to mohla být planetární mlhovina sférického tvaru v závěrečné fázi života slunci podobné hvězdy.

Štítky: Planetární mlhovina, Wolf-Rayet, Bubble nebula, Undesignated nebula


48. vesmírný týden 2023

48. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 11. do 3. 12. 2023. Měsíc bude v úplňku. Jupiter je večer na jihovýchodě, Saturn nad jihozápadem. Ráno září na východě jasná Venuše. Aktivita Slunce se výrazně zvýšila a opět nastala i slabá polární záře. Kometa 12P se na obloze přibližuje k hvězdě Vega v Lyře. Počet startů Falconů směřuje letos k číslu 100. Startovat bude také Sojuz s nákladní lodí Progress MS-25 k ISS. Před 100 lety se narodil čestný člen České astronomické společnosti Vojtěch Letfus.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1,  Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara

Polárna žiara

Další informace »