Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. listopad 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. listopad 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Phoenix a Holy Cow

Uznání: Marco Di Lorenzo, Kenneth Kremer,
Phoenix Mission, NASA, JPL, UA, Max Planck Inst., Spaceflight

Severní marťanské léto ustupuje. Kratší doba slunečního svitu, zhoršující se počasí a prachové bouře znemožňují přesně podle předpovědi slunečním panelům na sondě Phoenix Mars Lander získávat energii. Poslední signál z Phoenixu byl zachycen 2. listopadu a jeho úspěšná mise tak skončila po více než 5 měsících v arktické oblasti rudé planety, což předčilo plánovanou operační životnost. Při svém pokusu objevit, zda mohl povrch Marsu vůbec kdy podporovat mikrobiální život, Phoenix provedl rozsáhlé analýzy půdy a odeslal množství obrazových dat. Jedním z nejzajímavějších výsledků sondy byla pochopitelně detekce vodního ledu poblíž marťanského povrchu. Tento snímek z kamery na robotickém rameni z října ukazuje povrch pod Phoenixem s plochými místy s odkrytým ledem. Tato oblast také způsobila, že když ji vědci na snímcích několik dní po přistání Phoenixu na Marsu 25. května uviděli, vykřikli "Holy Cow!" ("Svatá krávo!" - zvolání údivu či překvapení - pozn. překl.).

Štítky: Mars, Přistávací modul, Phoenix, Holy cow


40. vesmírný týden 2023

40. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 2. 10. do 8. 10. 2023. Měsíc bude ubývá k poslední čtvrti. Večer je nejlépe pozorovatelný Saturn nad jihem a nízko už je taky Jupiter, který během noci stoupá velmi vysoko. Ráno je vidět Venuše a končí viditelnost Merkuru. Aktivita Slunce je středně vysoká. Vrátila se rekordní posádka z ISS. Indická sonda se už neozvala. Pokračují starty Starlinků, poletí i prototypy sítě Kuiper od Amazonu. Po delší době má startovat i evropská raketa Vega. Před 150 lety se narodil Ejnar Hertzsprung, jeden z autorů diagramu popisujícího vlastnosti a vývoj hvězd.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Zbytky supernovy v Plachtách

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2023 obdržel snímek „Zbytky supernovy v Plachtách“, jehož autorem je Jakub Korbel     Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2023 obdržel snímek „Zbytky supernovy v Plachtách“, jehož autorem je Jakub Korbel. 9 000

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc

Měsíc .Jindřichův Hradec

Další informace »