Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. listopad 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. listopad 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Od východu Měsíce do západu Slunce

Uznání a copyright: Miguel Claro

Na tomto panoramatu nebe a Země ze čtvrtku 13.listopadu vychází zcela vlevo u východního obzoru úplněk. Úplněk vychází při západu slunce a ten čtvrteční západ je vidět zcela vpravo. Mezi nimi je pospojováno 17 digitálních snímků, které při tomto nádherném soumračném portrétu portugalského Lisabonu sledují obzor až k jihu. Tento poklidný pohled zabírá pod vycházejícím Měsícem část nejdelšího mostu v Evropě Vasco da Gama a při pohledu k západu a k Atlantskému oceánu končí v ústí řeky Tagus. Fotograf stál na 30 m vysokém lisabonském monumentu Krista krále (Cristo Rei) na jižním břehu řeky Tagus, u paty jiného slavného mostu tohoto přístavního města Mostu 25.dubna (Ponte 25 de Abril).

Štítky: Úplněk, Slunce, Západ slunce, Moonrise, Lisbon


19. vesmírný týden 2021

19. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 5. do 16. 5. 2021. Měsíc bude v novu a na večerní obloze projde kolem Merkuru. Večer je vidět velmi obtížně také Venuše a výše než Merkur je Mars. Ráno jsou nejvýše Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Vysoko na obloze jsou dvě amatérsky dobře dostupné komety. SpaceX si připsala další milník v podobě prvního úspěšného letu a přistání Starship SN15, bez následné exploze. Mezitím dochází k budování sítě Starlink, jejíž družice vídáme večer jako vláčky teček na obloze. Čína opět nedokázala zajistit bezpečný návrat velkého stupně rakety CZ-5B. Ingenuity na Marsu poprvé přistál jinde, než v místě startu a vystoupal až 10 metrů vysoko. Před 160 lety byla objevena jasná Tebbuttova kometa 1861 a před 40 lety naposledy letěla loď Sojuz v původní verzi před vylepšením.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57 Prstenec

Další informace »