Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. listopad 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. listopad 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Od východu Měsíce do západu Slunce

Uznání a copyright: Miguel Claro

Na tomto panoramatu nebe a Země ze čtvrtku 13.listopadu vychází zcela vlevo u východního obzoru úplněk. Úplněk vychází při západu slunce a ten čtvrteční západ je vidět zcela vpravo. Mezi nimi je pospojováno 17 digitálních snímků, které při tomto nádherném soumračném portrétu portugalského Lisabonu sledují obzor až k jihu. Tento poklidný pohled zabírá pod vycházejícím Měsícem část nejdelšího mostu v Evropě Vasco da Gama a při pohledu k západu a k Atlantskému oceánu končí v ústí řeky Tagus. Fotograf stál na 30 m vysokém lisabonském monumentu Krista krále (Cristo Rei) na jižním břehu řeky Tagus, u paty jiného slavného mostu tohoto přístavního města Mostu 25.dubna (Ponte 25 de Abril).

Štítky: Úplněk, Slunce, Západ slunce, Moonrise, Lisbon


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polární záře

Drujá vlna polární záře. Čas mezi 0:15 až 1:15, 11.5.2024. Foto bez úprav. Polární záře se objevovala i u souhvězdí severní koruna.

Další informace »