Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  31. květen 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 31. květen 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Pohled na západ slunce

Uznání a copyright: Stefan Seip (TWAN)

Každý den na planetě Zemi může skončit nádherným západem Slunce pod barvitý západní obzor. Západ slunce může být inspirativní, nebo může být příležitostí pro chvíli rozjímání, v každém případě je snad nejčastěji fotografovaným nebeským jevem. Poznali jste, že se jedná o obrázek západu? Tento snímek je ve skutečnosti jedinou expozicí zapadajícího Slunce nedaleko města Wasserberg v Německu 11. května. Pro vytvoření takového neobvyklého západu fotograf použil digitální kameru se zoom objektivem (objektiv s proměnnou ohniskovou vzdáleností). Během expozice 1/6 vteřiny plynule měnil ohniskovou vzdálenost a zároveň otáčel kamerou a tak měnil měřítko a orientaci obrazu. Ve výsledku přetvořil objektivní popis přírody do umělecké abstrakce.

Štítky: Země, Západ slunce, Day


49. vesmírný týden 2023

49. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 4. 12. do 10. 12. 2023. Měsíc bude v poslední čtvrti. Jupiter je večer na jihovýchodě, Saturn nad jihozápadem. Ráno září nad jihovýchodem jasná Venuše. Aktivita Slunce se výrazně zvýšila a opět nastala výraznější polární záře, viditelné bohužel převážně z Ameriky nebo Nového Zélandu. Kometa 12P opět prošla zjasněním, najdeme ji u Vegy. Pokračuje kanonáda startů Falconu 9. K ISS se vydala nákladní loď Progress MS-25. Před 50 lety snímal poprvé Jupiter zblízka Pioneer 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1,  Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ

Východ slunce

Další informace »