Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  31. květen 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 31. květen 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Pohled na západ slunce

Uznání a copyright: Stefan Seip (TWAN)

Každý den na planetě Zemi může skončit nádherným západem Slunce pod barvitý západní obzor. Západ slunce může být inspirativní, nebo může být příležitostí pro chvíli rozjímání, v každém případě je snad nejčastěji fotografovaným nebeským jevem. Poznali jste, že se jedná o obrázek západu? Tento snímek je ve skutečnosti jedinou expozicí zapadajícího Slunce nedaleko města Wasserberg v Německu 11. května. Pro vytvoření takového neobvyklého západu fotograf použil digitální kameru se zoom objektivem (objektiv s proměnnou ohniskovou vzdáleností). Během expozice 1/6 vteřiny plynule měnil ohniskovou vzdálenost a zároveň otáčel kamerou a tak měnil měřítko a orientaci obrazu. Ve výsledku přetvořil objektivní popis přírody do umělecké abstrakce.

Štítky: Země, Západ slunce, Day


9. vesmírný týden 2021

9. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 3. do 7. 3. 2021. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je dobře vidět jasný Mars, který prochází pod hvězdokupou Plejády. Taky je vidět planeta Uran a planetka Vesta, která bude v opozici. Večer se dá také spatřit kužel zvířetníkového světla. Merkur je v západní elongaci, viditelný snad na denní obloze. Perseverance úspěšně testuje kamery a další přístroje na povrchu Marsu. Očekáváme start rakety Falcon 9 už v noci na pondělí. Týden bohatý na starty raket právě ukončuje výstup astronautů z ISS. Před 45 lety zasáhla Veněra 3 jako první umělé těleso Venuši, bohužel nefunkční.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Zodiakiálne svetlo a Mliečna cesta

Zvieratníkove svetlo a Mliečna cesta

Další informace »