Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  31. květen 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 31. květen 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Pohled na západ slunce

Uznání a copyright: Stefan Seip (TWAN)

Každý den na planetě Zemi může skončit nádherným západem Slunce pod barvitý západní obzor. Západ slunce může být inspirativní, nebo může být příležitostí pro chvíli rozjímání, v každém případě je snad nejčastěji fotografovaným nebeským jevem. Poznali jste, že se jedná o obrázek západu? Tento snímek je ve skutečnosti jedinou expozicí zapadajícího Slunce nedaleko města Wasserberg v Německu 11. května. Pro vytvoření takového neobvyklého západu fotograf použil digitální kameru se zoom objektivem (objektiv s proměnnou ohniskovou vzdáleností). Během expozice 1/6 vteřiny plynule měnil ohniskovou vzdálenost a zároveň otáčel kamerou a tak měnil měřítko a orientaci obrazu. Ve výsledku přetvořil objektivní popis přírody do umělecké abstrakce.

Štítky: Země, Západ slunce, Day


15. vesmírný týden 2020

15. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 4. do 12. 4. 2020. Měsíc bude v superúplňku. Večer je vidět jasná planeta Venuše. Ráno jsou poblíž sebe Mars, Jupiter a Saturn. Na cestu k ISS se má vydat tříčlenná posádka v lodi Sojuz MS-16. Před 50 lety odstartovalo Apollo 13 na svoji misi s nakonec šťastným koncem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

C/2019 Y4 ATLAS skrývající se v prachu

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2020 obdržel snímek „C/2019 Y4 ATLAS skrývající se v prachu“, jehož autorem je Pavel Váňa   Již dlouho tu nebyla hezká jasná kometa. Že by C/2019 Y4 ATLAS překvapila? Zatím tomu vývoj její jasnosti  napovídá. Ale nechme se překvapit.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc, středa 8.dubna 2020, těsně před úplnkem, čas cca 1 h (SELČ).

Další informace »