Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. prosinec 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. prosinec 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Úsvit s Orionem nad horou Nemrut

Uznání a copyright: Tunç Tezel (TWAN)

Co je to před Orionem? Čtyřicet kilometrů severně od Kahta v Turecku se nachází hora Nemrut ozdobená fragmenty velkých soch postavených před více jak 2000 lety. Tyto kamenné skulptury se kdysi tyčily do výšky skoro 10 metrů a představovaly lvy, orly, různé starověké bohy a krále Antiocha I Theose, který vládnul Kommagene od roku 86 do roku 38 před Kristem. Na kopci nahoře jsou vidět měsíčním světlem osvětlené ruiny těl některých sedících figur. Ve středu obrázku nahoře je vidět hlava Dia a těsně vedle horizontu je vidět královská hlava. Zcela v dálce je na tomto obrázku pořízeném před třemi měsíci dobře známé souhvězdí Orion. Ta červená skvrna pod pásem Orionu je Mlhovina Orion, zatímco ta jasná hvězda nalevo od Orionu je Sirius. Červený a zjasňující se obzor zcela vlevo oznamuje, že začne vycházet Slunce.

Štítky: Orion, Dawn, Mount Nemrut


8. vesmírný týden 2021

8. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 2. do 28. 2. 2021. Měsíc bude v úplňku. Večer je dobře vidět pouze Mars. Venuše je nyní vidět alespoň v koronografu SOHO. Skvělý úspěch zaznamenala americká kosmonautika, když přistála úspěšně na Marsu už s pátým vozítkem v řadě.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

zákryt hviezdy Mesiacom

zákryt hviezdy SAO78596 6.5mag Mesiacom

Další informace »