Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. prosinec 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. prosinec 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Úsvit s Orionem nad horou Nemrut

Uznání a copyright: Tunç Tezel (TWAN)

Co je to před Orionem? Čtyřicet kilometrů severně od Kahta v Turecku se nachází hora Nemrut ozdobená fragmenty velkých soch postavených před více jak 2000 lety. Tyto kamenné skulptury se kdysi tyčily do výšky skoro 10 metrů a představovaly lvy, orly, různé starověké bohy a krále Antiocha I Theose, který vládnul Kommagene od roku 86 do roku 38 před Kristem. Na kopci nahoře jsou vidět měsíčním světlem osvětlené ruiny těl některých sedících figur. Ve středu obrázku nahoře je vidět hlava Dia a těsně vedle horizontu je vidět královská hlava. Zcela v dálce je na tomto obrázku pořízeném před třemi měsíci dobře známé souhvězdí Orion. Ta červená skvrna pod pásem Orionu je Mlhovina Orion, zatímco ta jasná hvězda nalevo od Orionu je Sirius. Červený a zjasňující se obzor zcela vlevo oznamuje, že začne vycházet Slunce.

Štítky: Orion, Dawn, Mount Nemrut


38. vesmírný týden 2021

38. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 9. do 26. 9. 2021. Měsíc mění fázi od úplňku k poslední čtvrti. Večer je vidět nízko nad západem Venuše a poblíž jižního obzoru Jupiter a Saturn. Aktivita Slunce je nízká. Soukromá mise Inspiration4 čtveřice neprofesionálních astronautů je skutečným milníkem v komerční kosmonautice. Čínská mise Šen-čou 12 skončila. V souvislosti s nástupem satelitních mega-konstelací přijal sjezd ČAS rezoluci směrem k Vládě ČR o nutnosti novelizace práva využívání kosmického prostoru. Před 230 lety se narodil Johann Encke, po němž je pojmenována druhá periodická kometa a před 175 lety byl objeven Neptun.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Bolid nad Laka

  Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2021 obdržel snímek „Bolid nad Laka“, jehož autorem je Lukáš Veselý     Bolid nad Laka, to je poněkud tajemný název snímku, který astrofotograf Lukáš Veselý zaslal do soutěže Česká astrofotografie měsíce a vyhrál s ním

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Aktívna oblasť AR2871

Aktívna oblasť AR2871 vyprodukovala na Slnku ďalšiu erupciu.

Další informace »