Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. březen 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. březen 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Uhlíková hvězda TT Cygni

Uznání: H. Olofsson (Stockholm Observatory) et al.

TT Cygni je chladná červená obří hvězda s větrem. Tento snímek TT Cyg ve falešných barvách byl pořízen polem radioteleskopů na milimetrových vlnových délkách a ukazuje rádiovou emisi molekul oxidu uhelnatého (CO) v okolním plynu. Centrální emise je z materiálu odfouknutého červeným obrem během několika set let, zatímco tenký prstenec o poloměru asi 1/4 světelného roku ve skutečnosti představuje obálku plynu rozpínajícího se ven po šest tisíc let. Uhlíkové hvězdy jako je TT Cyg se nazývají podle jejich zřetelného nadbytku molekul obsahujících uhlík. Uhlík je pravděpodobně popelem po nukleárním hoření hélia v nitru hvězd. Uhlíkové hvězdy ztrácejí podstatnou část své celkové hmotnosti hvězdným větrem, který nakonec obohacuje mezihvězdný plyn - zdroj materiálu pro budoucí generaci hvězd. TT Cyg je vzdálená asi 1500 světelných let v souhvězdí Labuťě (Cygnus).

Štítky: Hvězdný vítr, Rudý obr, Carbon star


28. vesmírný týden 2025

28. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 7. 7. do 13. 7. 2025. Měsíc bude v úplňku. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Síť dalekohledů ATLAS má na kontě další zajímavý objev, mezihvězdnou kometu. Aktivita Slunce je velmi nízká. Noční svítící oblaka opět jednu noc výrazně potěšila pozorovatele oblohy. 1. července byla úspěšně vypuštěna další evropská meteorologická družice MTG-S1. K ISS dorazil zásobovací Progress MS-31. 75 let by se dožil Yuji Hyakutake, jehož kometa ozdobila jarní oblohu v roce 1996.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc, Antares a ISS

Na správném místě, ve správný čas bohužel jen s mobilem. (O průletu ISS jsem předem nevěděl)

Další informace »