Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. říjen 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. říjen 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Hvězdnatá noc od Vincenta van Gogha

Uznání: Vincent van Gogh; Digital image courtesy of Wikipedia

Obraz Hvězdnatá noc je jednou z nejslavnějších ikon noční oblohy. Tuto scénu vytvořil v roce 1889 v jižní Francii Vincent van Gogh. Mnoha lidem se zdá, že vířivý styl Hvězdnaté noci ji probouzí k životu. Ačkoliv van Gogh na svých obrazech často portrétoval skutečné věci, tak se historikové umění nemohou shodnout, které hvězdy a planety jsou na Hvězdnaté noci vyobrazeny. Styl Hvězdnaté noci je post-impresionistický, což byl populární styl obrazů na konci devatenáctého století. Originální obraz Hvězdnatá noc visí v Muzeu moderního umění v New York City ve státě New York v USA.

Štítky: Starry Night, Vincent van Gogh, Painting


3. vesmírný týden 2025

3. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 13. 1. do 19. 1. 2025. Měsíc bude v úplňku vysoko na obloze. Večerní oblohu zdobí jasná Venuše, Jupiter a už také Mars v opozici se Sluncem. Nastane také konjunkce Saturnu s Venuší. Aktivita Slunce se snížila. Uvidíme jasnou kometu C/2023 G3 (ATLAS)? Kosmonautikou hýbou testovací lety velké rakety New Glenn, která zkouší první let a přistání prvního stupně a sedmý testovací let Super Heavy Starship, kde se očekává opětovné přistání obou stupňů této superrakety a vypouštění maket družic. Před 20 lety úspěšně dosedlo pouzdro Huygens na povrch Saturnova měsíce Titanu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hlava čarodejnice NGC 1909

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2024 obdržel snímek „Hlava čarodejnice NGC 1909“, jehož autorem je slovenský astrofotograf Ján Gajdoš.   Během Filipojakubské či též Valpuržiny noci z 30. dubna na 1. května se od nepaměti na vyvýšených místech zapalují velké ohně jako

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Jupiter v souhvězdí  Byka

Jupiter v souhvězdí Býka foceno mobilem

Další informace »