Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. říjen 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. říjen 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Záblesk z dopadu LCROSS Centaur

Uznání: NASA, LCROSS Mission Team

Tento snímek ve středním infačerveném pásmu byl pořízen v posledních minutách letu sondy LCROSS k Měsíci. Ta malá bílá skvrna (zvětšená ve výřezu), uvnitř tmavého lunárního kráteru zastíněného stěnami, je počáteční záblesk vytvořený dopadem vyhořelého horního stupně rakety Centaur. Stupeň Centaur se pohyboval rychlostí 1,5 mil za sekundu (2,4 km/s) a na měsíční povrch dopadl včera v 4:31 UT, o několik minut později následován doprovázející kosmickou sondou LCROSS. Pozemské observatoře hlásí, že zachytily oba dopady. Přístroje sondy LCROSS ještě před samotným dopadem na měsíční povrch úspěšně zaznamenaly podrobnosti dopadu raketového stupně, mračno trosek a výsledný kráter. V příštích týdnech se bude v údajích o lunárním materiálu vyvrženém z povrchu pátrat po známkách vody.

Štítky: Měsíc, Voda, Impakt, Kráter, Lcross, Cabeus


46. vesmírný týden 2019

46. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 11. 11. do 17. 11. 2019. Měsíc bude v úplňku. Merkur projde v pondělí před kotoučem Slunce. Večer za soumraku je vidět Jupiter a Saturn, ale velmi nízko na jihozápadě už se objevuje i jasná Venuše jako Večernice. Ráno je vidět Mars. Povedl se pěkný zákryt planetkou Sylvia a máme před sebou další zajímavé zákryt hvězd planetkou i Měsícem. Boeing provedl úspěšný test úniku Starlineru z rampy, ačkoli jeden z padáků selhal. SpaceX vyšle po delší odmlce další Falcon 9 s družicemi Starlink, a to s několika prvenstvími. Na ISS mají vystoupit do kosmu Andrew Morgan a Luca Parmitano. Před 50 lety odstartovala k Měsíci posádka v kosmické lodi Apollo 12.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC6888 a PN G75.5+1.7

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2019 obdržel snímek „NGC6888 a PN G75.5+1.7“, jehož autorem je Vladimír Nádvorník   Hvězdné objekty mívají často poněkud tajemná označení, která i mnoha astronomům dokonce ani nenaznačí … Tak třeba „NGC6888 a PN G75.5+1.7“ z titulku tohoto

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

PRECHOD MERKURA

Další informace »