Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. říjen 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. říjen 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Záblesk z dopadu LCROSS Centaur

Uznání: NASA, LCROSS Mission Team

Tento snímek ve středním infačerveném pásmu byl pořízen v posledních minutách letu sondy LCROSS k Měsíci. Ta malá bílá skvrna (zvětšená ve výřezu), uvnitř tmavého lunárního kráteru zastíněného stěnami, je počáteční záblesk vytvořený dopadem vyhořelého horního stupně rakety Centaur. Stupeň Centaur se pohyboval rychlostí 1,5 mil za sekundu (2,4 km/s) a na měsíční povrch dopadl včera v 4:31 UT, o několik minut později následován doprovázející kosmickou sondou LCROSS. Pozemské observatoře hlásí, že zachytily oba dopady. Přístroje sondy LCROSS ještě před samotným dopadem na měsíční povrch úspěšně zaznamenaly podrobnosti dopadu raketového stupně, mračno trosek a výsledný kráter. V příštích týdnech se bude v údajích o lunárním materiálu vyvrženém z povrchu pátrat po známkách vody.

Štítky: Měsíc, Voda, Impakt, Kráter, Lcross, Cabeus


22. vesmírný týden 2020

22. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 5. do 31. 5. 2020. Měsíc bude v první čtvrti. Večer se loučíme s Venuší, ale její tenký srpek může být zajímavý ve dne. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říkají o pozornost planety Saturn a Jupiter, nejníže je také Mars. Stále můžeme zkusit spatřit nějaké komety. Pozorování doplňují vláčky družic Starlink, jejichž 7. start nakonec proběhne až po nejočekávanější události jara, startu Falconu 9 s pilotovanou lodí CrewDragon, jejíž start je v plánu ve středu večer. Před 90 lety se narodil známý americký astronom Frank Drake.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Lunární X

Další informace »