Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. říjen 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. říjen 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Záblesk z dopadu LCROSS Centaur

Uznání: NASA, LCROSS Mission Team

Tento snímek ve středním infačerveném pásmu byl pořízen v posledních minutách letu sondy LCROSS k Měsíci. Ta malá bílá skvrna (zvětšená ve výřezu), uvnitř tmavého lunárního kráteru zastíněného stěnami, je počáteční záblesk vytvořený dopadem vyhořelého horního stupně rakety Centaur. Stupeň Centaur se pohyboval rychlostí 1,5 mil za sekundu (2,4 km/s) a na měsíční povrch dopadl včera v 4:31 UT, o několik minut později následován doprovázející kosmickou sondou LCROSS. Pozemské observatoře hlásí, že zachytily oba dopady. Přístroje sondy LCROSS ještě před samotným dopadem na měsíční povrch úspěšně zaznamenaly podrobnosti dopadu raketového stupně, mračno trosek a výsledný kráter. V příštích týdnech se bude v údajích o lunárním materiálu vyvrženém z povrchu pátrat po známkách vody.

Štítky: Měsíc, Voda, Impakt, Kráter, Lcross, Cabeus


8. vesmírný týden 2020

8. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 2. do 23. 2. 2020. Měsíc bude v novu, v první polovině týdne bude viditelný na ranní obloze spolu s planetami Mars, Jupiter a Saturn. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a končí viditelnost Merkuru. Večerní obloha nabízí také dvě komety. Podařily se všechny plánované starty v čele se sondou Solar Orbiter. Odloženy byly jen Starlinky. Před 90 lety si Clyde Tombaugh poprvé všimnul Pluta.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Halo

Další informace »