Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. říjen 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. říjen 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Záblesk z dopadu LCROSS Centaur

Uznání: NASA, LCROSS Mission Team

Tento snímek ve středním infačerveném pásmu byl pořízen v posledních minutách letu sondy LCROSS k Měsíci. Ta malá bílá skvrna (zvětšená ve výřezu), uvnitř tmavého lunárního kráteru zastíněného stěnami, je počáteční záblesk vytvořený dopadem vyhořelého horního stupně rakety Centaur. Stupeň Centaur se pohyboval rychlostí 1,5 mil za sekundu (2,4 km/s) a na měsíční povrch dopadl včera v 4:31 UT, o několik minut později následován doprovázející kosmickou sondou LCROSS. Pozemské observatoře hlásí, že zachytily oba dopady. Přístroje sondy LCROSS ještě před samotným dopadem na měsíční povrch úspěšně zaznamenaly podrobnosti dopadu raketového stupně, mračno trosek a výsledný kráter. V příštích týdnech se bude v údajích o lunárním materiálu vyvrženém z povrchu pátrat po známkách vody.

Štítky: Měsíc, Voda, Impakt, Kráter, Lcross, Cabeus


25. vesmírný týden 2024

25. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 6. do 23. 6. 2024. Měsíc bude v úplňku. Planety můžeme pozorovat pouze nízko na ranní obloze, nejvýše je Saturn a Mars. Aktivita Slunce je nižší, ale nová oblast se skvrnami to může rychle změnit. Pozorovatelé úkazů na obloze si všimli nočních svítících oblak i halových jevů. Starliner pokračuje v misi u ISS a očekáváme jeho přistání. Před dvaceti lety se začala psát historie soukromé kosmonautiky, když miniraketoplán SpaceShipOne dokázal dvakrát překonat výškovou hranici 100 km a tím otevřel dveře do kosmu i pro soukromé společnosti a turisty.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

C/2021 S3 PanSTARRS

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2024 obdržel snímek „C/2021 S3 PanSTARRS“, jehož autorem je Miloš Gnida   Dnešní vítězný snímek soutěže Česká astrofotografie měsíce, který pořídil astrofotograf Miloš Gnida, nám přináší pohled hned na několik astronomických objektů. Jednak,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

NLC

Další informace »