Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. říjen 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. říjen 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Cíl kráter Cabeus

Uznání: NMSU/MSFC Tortugas Observatory

Cílem dvou těles mise LCROSS směřujících k zítřejšímu dopadu na Měsíc je 100 kilometrů široký kráter Cabeus vzdálený asi 100 kilometrů od jižního pólu Měsíce. Tento zastíněný kráter je na této mozaice, která reprezentuje pohled na tuto oblast pozemskými dalekohledy, silně zploštělý. Dopady by měly vytvořit stoupající mračno trosek, které by mělo zasáhnout i do slunečního světla nad stěnami kráteru a mohlo by vykazovat známky vody. První dopadne v 11:30 UT (13:30 SELČ) horní stupeň rakety Centaur. Dopad bude snímkovat přístroji vybavená kosmická loď LCROSS a poté prolétne výsledným mračnem trosek a bude analyzovat ze dna kráteru vyvržený materiál. Čtyři minuty po prvním impaktu dopadne do kráteru Cabeus samotná kosmická sonda LCROSS. Očekává se, že vyvržené mraky trosek budou viditelné dalekohledy o průměru 10 palců (25 cm) a většími, přičemž načasování bude vhodné pro pozorovatele Měsíce v západní Severní Americe a v Tichomoří. NASA plánuje 9. října živé vysílání ze sondy LCROSS na NASA TV počínaje 6:15am EDT / 12:15 SELČ.

Štítky: Měsíc, Voda, Impakt, Kráter, Lcross, Cabeus


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc Moře nepokoje

Newton 150/750 mm okular 6,5 mm iPhone 13

Další informace »