Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. říjen 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. říjen 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Cíl kráter Cabeus

Uznání: NMSU/MSFC Tortugas Observatory

Cílem dvou těles mise LCROSS směřujících k zítřejšímu dopadu na Měsíc je 100 kilometrů široký kráter Cabeus vzdálený asi 100 kilometrů od jižního pólu Měsíce. Tento zastíněný kráter je na této mozaice, která reprezentuje pohled na tuto oblast pozemskými dalekohledy, silně zploštělý. Dopady by měly vytvořit stoupající mračno trosek, které by mělo zasáhnout i do slunečního světla nad stěnami kráteru a mohlo by vykazovat známky vody. První dopadne v 11:30 UT (13:30 SELČ) horní stupeň rakety Centaur. Dopad bude snímkovat přístroji vybavená kosmická loď LCROSS a poté prolétne výsledným mračnem trosek a bude analyzovat ze dna kráteru vyvržený materiál. Čtyři minuty po prvním impaktu dopadne do kráteru Cabeus samotná kosmická sonda LCROSS. Očekává se, že vyvržené mraky trosek budou viditelné dalekohledy o průměru 10 palců (25 cm) a většími, přičemž načasování bude vhodné pro pozorovatele Měsíce v západní Severní Americe a v Tichomoří. NASA plánuje 9. října živé vysílání ze sondy LCROSS na NASA TV počínaje 6:15am EDT / 12:15 SELČ.

Štítky: Měsíc, Voda, Impakt, Kráter, Lcross, Cabeus


48. vesmírný týden 2020

48. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 23. 11. do 29. 11. 2020. Měsíc po první čtvrti dorůstá k úplňku. Večer jsou nízko nad jihozápadem Jupiter a Saturn, během noci stoupá vysoko Mars. Ráno je relativně nízko jasná Venuše. Aktivita Slunce je zvýšená, na povrchu stále najdeme skvrny. Ráno můžeme na ještě bezměsíčné obloze pozorovat kometu M3 ATLAS a loučíme se s kometou S3 Erasmus. Meteory z roje Leonid doplnil velký bolid, který skončil nad Alpami. Kosmická loď Crew Dragon úspěšně dorazila k ISS se čtyřčlennou posádkou. Z úspěšných startů vyčnívá neúspěch rakety Vega. Očekáváme start čínské sondy k Měsíci. Připomínáme výročí 170 let objevu Saturnova prstence C a 410 let objevu mlhoviny M42 v Orionu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Mars

  Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2020 získal snímek „Mars“, jehož autorem je Jakub Dobeš   Jistě si jej v říjnu každý všiml. Putoval s námi nocí jako velmi jasný objekt, zvečera vycházející na východě, aby se nám přes jih přenesl až k západu, kde se nám

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mars

Foceno mobilem dalekohled AR 152/760 mm okular 5 mm plus baarlow 2x

Další informace »