Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. říjen 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. říjen 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Cíl kráter Cabeus

Uznání: NMSU/MSFC Tortugas Observatory

Cílem dvou těles mise LCROSS směřujících k zítřejšímu dopadu na Měsíc je 100 kilometrů široký kráter Cabeus vzdálený asi 100 kilometrů od jižního pólu Měsíce. Tento zastíněný kráter je na této mozaice, která reprezentuje pohled na tuto oblast pozemskými dalekohledy, silně zploštělý. Dopady by měly vytvořit stoupající mračno trosek, které by mělo zasáhnout i do slunečního světla nad stěnami kráteru a mohlo by vykazovat známky vody. První dopadne v 11:30 UT (13:30 SELČ) horní stupeň rakety Centaur. Dopad bude snímkovat přístroji vybavená kosmická loď LCROSS a poté prolétne výsledným mračnem trosek a bude analyzovat ze dna kráteru vyvržený materiál. Čtyři minuty po prvním impaktu dopadne do kráteru Cabeus samotná kosmická sonda LCROSS. Očekává se, že vyvržené mraky trosek budou viditelné dalekohledy o průměru 10 palců (25 cm) a většími, přičemž načasování bude vhodné pro pozorovatele Měsíce v západní Severní Americe a v Tichomoří. NASA plánuje 9. října živé vysílání ze sondy LCROSS na NASA TV počínaje 6:15am EDT / 12:15 SELČ.

Štítky: Měsíc, Voda, Impakt, Kráter, Lcross, Cabeus


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57

Na snímku se nachází mlhovina M57 a kousek v pravo od ní i přilehlá galaxie IC 1296 která ovšem není moc patrná.

Další informace »