Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. říjen 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. říjen 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Cíl kráter Cabeus

Uznání: NMSU/MSFC Tortugas Observatory

Cílem dvou těles mise LCROSS směřujících k zítřejšímu dopadu na Měsíc je 100 kilometrů široký kráter Cabeus vzdálený asi 100 kilometrů od jižního pólu Měsíce. Tento zastíněný kráter je na této mozaice, která reprezentuje pohled na tuto oblast pozemskými dalekohledy, silně zploštělý. Dopady by měly vytvořit stoupající mračno trosek, které by mělo zasáhnout i do slunečního světla nad stěnami kráteru a mohlo by vykazovat známky vody. První dopadne v 11:30 UT (13:30 SELČ) horní stupeň rakety Centaur. Dopad bude snímkovat přístroji vybavená kosmická loď LCROSS a poté prolétne výsledným mračnem trosek a bude analyzovat ze dna kráteru vyvržený materiál. Čtyři minuty po prvním impaktu dopadne do kráteru Cabeus samotná kosmická sonda LCROSS. Očekává se, že vyvržené mraky trosek budou viditelné dalekohledy o průměru 10 palců (25 cm) a většími, přičemž načasování bude vhodné pro pozorovatele Měsíce v západní Severní Americe a v Tichomoří. NASA plánuje 9. října živé vysílání ze sondy LCROSS na NASA TV počínaje 6:15am EDT / 12:15 SELČ.

Štítky: Měsíc, Voda, Impakt, Kráter, Lcross, Cabeus


13. vesmírný týden 2020

13. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 23. 3. do 29. 3. 2020. Měsíc bude v novu. Večer je vidět jasná planeta Venuše. Ráno jsou poblíž sebe Mars, Jupiter a Saturn. Zájemci o komety si mohou dvě středně jasné prohlédnout relativně vysoko na obloze a jednu také večer nízko na západě. V neděli 29. března přecházíme na letní čas. Přes utlumení dění ve společnosti ještě probíhají nějaké starty raket a přípravy běží, s patřičnými karanténními opatřeními, i směrem ke startu Sojuzu k ISS. Před 365 lety se narodil Christiaan Huygens, objevitel měsíce Titan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC 2264 RGB SHO

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2020 obdržel snímek „NGC 2264“, jehož autorem je Pavol Kollarik   Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2020 obdržel snímek „NGC 2264“, jehož autorem je Pavol Kollarik. Za devatero horami a devatero řekami, ještě dál než běhá po obloze

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkce

Další informace »