Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. srpen 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. srpen 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Jižní měsíční krajina

Uznání a copyright: Wes Higgins

Nahoře toho ostrého teleskopického snímku jižní lunární vysočiny se nachází jižní pól Měsíce. Zhušťující perspektiva snímku pořízeného 3. srpna z města Tecumseh v Oklahomě na planetě Zemi ještě zvyšuje dojem z hustého pole kráterů a krátery samotné se jeví více oválné. Výrazný kráter v popředí Moretus má průměr 114 kilometrů a leží těsně na západ (vlevo) od centrálního poledníku Měsíce. Na velký lunární kráter je Moretus mladý a vykazuje vnitřní terasovité stěny, je vysoký 2.1 kilometru, má jasný centrální vrcholek a ve vzhledu se podobá severnějšímu kráteru Tycho. Napravo od kráteru Moretus leží kráter Curtius o průměru 95 kilometrů. Curtius má starší, zaoblené stěny, poznamenané menšími nedávnými impaktními krátery.

Štítky: Měsíc, Krátery, Southern lunar highlands, Moretus, Curtius


13. vesmírný týden 2020

13. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 23. 3. do 29. 3. 2020. Měsíc bude v novu. Večer je vidět jasná planeta Venuše. Ráno jsou poblíž sebe Mars, Jupiter a Saturn. Zájemci o komety si mohou dvě středně jasné prohlédnout relativně vysoko na obloze a jednu také večer nízko na západě. V neděli 29. března přecházíme na letní čas. Přes utlumení dění ve společnosti ještě probíhají nějaké starty raket a přípravy běží, s patřičnými karanténními opatřeními, i směrem ke startu Sojuzu k ISS. Před 365 lety se narodil Christiaan Huygens, objevitel měsíce Titan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC 2264 RGB SHO

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2020 obdržel snímek „NGC 2264“, jehož autorem je Pavol Kollarik   Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2020 obdržel snímek „NGC 2264“, jehož autorem je Pavol Kollarik. Za devatero horami a devatero řekami, ještě dál než běhá po obloze

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše míří do Plejád

Další informace »