Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. srpen 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. srpen 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Jižní měsíční krajina

Uznání a copyright: Wes Higgins

Nahoře toho ostrého teleskopického snímku jižní lunární vysočiny se nachází jižní pól Měsíce. Zhušťující perspektiva snímku pořízeného 3. srpna z města Tecumseh v Oklahomě na planetě Zemi ještě zvyšuje dojem z hustého pole kráterů a krátery samotné se jeví více oválné. Výrazný kráter v popředí Moretus má průměr 114 kilometrů a leží těsně na západ (vlevo) od centrálního poledníku Měsíce. Na velký lunární kráter je Moretus mladý a vykazuje vnitřní terasovité stěny, je vysoký 2.1 kilometru, má jasný centrální vrcholek a ve vzhledu se podobá severnějšímu kráteru Tycho. Napravo od kráteru Moretus leží kráter Curtius o průměru 95 kilometrů. Curtius má starší, zaoblené stěny, poznamenané menšími nedávnými impaktními krátery.

Štítky: Měsíc, Krátery, Southern lunar highlands, Moretus, Curtius


29. vesmírný týden 2024

29. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 7. do 21. 7. 2024. Měsíc bude na konci týdne v úplňku. Na obloze prochází nízko položenými souhvězdími a 17. 7. se potká s hvězdou Antares ve Štíru. Planety jsou nejlépe vidět ráno, především Saturn a zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je střední. Evropská raketa Ariane 6 při prvním startu uspěla a horní stupeň uvolňující palivo byl vidět i z ČR. Před 130 lety se narodil Georges Lemaître, který odvodil vztah rozpínání vesmíru známý dnes jako Hubbleův zákon. Před 55 lety proběhlo první přistání lidí na Měsíci, mise Apollo 11. Před 30 lety dopadla na Jupiter kometa Shoemaker-Levy 9.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Skvrny na Slunci

Fotoaparát Nikon COOLPIX B500

Další informace »