Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. srpen 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. srpen 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Jižní měsíční krajina

Uznání a copyright: Wes Higgins

Nahoře toho ostrého teleskopického snímku jižní lunární vysočiny se nachází jižní pól Měsíce. Zhušťující perspektiva snímku pořízeného 3. srpna z města Tecumseh v Oklahomě na planetě Zemi ještě zvyšuje dojem z hustého pole kráterů a krátery samotné se jeví více oválné. Výrazný kráter v popředí Moretus má průměr 114 kilometrů a leží těsně na západ (vlevo) od centrálního poledníku Měsíce. Na velký lunární kráter je Moretus mladý a vykazuje vnitřní terasovité stěny, je vysoký 2.1 kilometru, má jasný centrální vrcholek a ve vzhledu se podobá severnějšímu kráteru Tycho. Napravo od kráteru Moretus leží kráter Curtius o průměru 95 kilometrů. Curtius má starší, zaoblené stěny, poznamenané menšími nedávnými impaktními krátery.

Štítky: Měsíc, Krátery, Southern lunar highlands, Moretus, Curtius


9. vesmírný týden 2020

9. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 24. 2. do 1. 3. 2020. Měsíc je mezi novem a první čtvrtí. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a také některé komety. Ráno je vidět nejlépe Mars, ale vylézá také Jupiter a Saturn. Česká firma S.A.B. Aerospace dokončila přípravy vypouštěcího zařízení – dispenzeru – družic, určeného pro raketu Vega. Před 200 lety se narodil americký astronom, objevitel komet, Lewis A. Swift.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

ufo 5

ufo

Další informace »