Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. srpen 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. srpen 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Jižní měsíční krajina

Uznání a copyright: Wes Higgins

Nahoře toho ostrého teleskopického snímku jižní lunární vysočiny se nachází jižní pól Měsíce. Zhušťující perspektiva snímku pořízeného 3. srpna z města Tecumseh v Oklahomě na planetě Zemi ještě zvyšuje dojem z hustého pole kráterů a krátery samotné se jeví více oválné. Výrazný kráter v popředí Moretus má průměr 114 kilometrů a leží těsně na západ (vlevo) od centrálního poledníku Měsíce. Na velký lunární kráter je Moretus mladý a vykazuje vnitřní terasovité stěny, je vysoký 2.1 kilometru, má jasný centrální vrcholek a ve vzhledu se podobá severnějšímu kráteru Tycho. Napravo od kráteru Moretus leží kráter Curtius o průměru 95 kilometrů. Curtius má starší, zaoblené stěny, poznamenané menšími nedávnými impaktními krátery.

Štítky: Měsíc, Krátery, Southern lunar highlands, Moretus, Curtius


28. vesmírný týden 2025

28. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 7. 7. do 13. 7. 2025. Měsíc bude v úplňku. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Síť dalekohledů ATLAS má na kontě další zajímavý objev, mezihvězdnou kometu. Aktivita Slunce je velmi nízká. Noční svítící oblaka opět jednu noc výrazně potěšila pozorovatele oblohy. 1. července byla úspěšně vypuštěna další evropská meteorologická družice MTG-S1. K ISS dorazil zásobovací Progress MS-31. 75 let by se dožil Yuji Hyakutake, jehož kometa ozdobila jarní oblohu v roce 1996.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc, Antares a ISS

Na správném místě, ve správný čas bohužel jen s mobilem. (O průletu ISS jsem předem nevěděl)

Další informace »