Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. srpen 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. srpen 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Tykadla mlhoviny Tarantule

Uznání a copyright: WFI, MPG/ESO 2.2-m Telescope, La Silla, ESO

Největší a nejbouřlivější známá hvězdotvorná oblast v celé Místní skupině galaxií se nachází v naší sousední galaxii Velkém Magellanově oblaku (LMC). Pokud by se mlhovina Tarantule nacházela ve vzdálenosti mlhoviny v Orionu, což je místní hvězdotvorná oblast, tak by vyplňovala polovinu oblohy. Červený a růžový plyn označuje hmotnou emisní mlhovinu zvanou též 30 Doradus, ačkoliv zde také existují i zbytky supernovy a temná mlhovina. Jasný uzlík hvězd vlevo od středu se nazývá R136 a obsahuje mnoho z nejhmotnějších, nejžhavějších a nejjasnějších známých hvězd. Snímek nahoře pořídila širokoúhlá kamera Evropské jižní observatoře (ESO) Wide Field Imager a je jedním z dosud nejpodrobnějších snímků této rozsáhlé hvězdotvorné oblasti. Na webu ESO si můžete tento podrobný obrázek přiblížit kliknutím zde.

Štítky: Emisní mlhovina, 30 Doradus, Tarantula nebula


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mléčná dráha

Asi 1,5 hodiny jenom, dost rušila vysoká oblačnost, ale nakonec to vyšlo lépe než jsem očekával, ale část snímků musela do koše. 30.4.2025 z Říčan u Prahy (50 mm / 2.8 / ISO 800 / 1 min snímek)

Další informace »