Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. srpen 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. srpen 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Tykadla mlhoviny Tarantule

Uznání a copyright: WFI, MPG/ESO 2.2-m Telescope, La Silla, ESO

Největší a nejbouřlivější známá hvězdotvorná oblast v celé Místní skupině galaxií se nachází v naší sousední galaxii Velkém Magellanově oblaku (LMC). Pokud by se mlhovina Tarantule nacházela ve vzdálenosti mlhoviny v Orionu, což je místní hvězdotvorná oblast, tak by vyplňovala polovinu oblohy. Červený a růžový plyn označuje hmotnou emisní mlhovinu zvanou též 30 Doradus, ačkoliv zde také existují i zbytky supernovy a temná mlhovina. Jasný uzlík hvězd vlevo od středu se nazývá R136 a obsahuje mnoho z nejhmotnějších, nejžhavějších a nejjasnějších známých hvězd. Snímek nahoře pořídila širokoúhlá kamera Evropské jižní observatoře (ESO) Wide Field Imager a je jedním z dosud nejpodrobnějších snímků této rozsáhlé hvězdotvorné oblasti. Na webu ESO si můžete tento podrobný obrázek přiblížit kliknutím zde.

Štítky: Emisní mlhovina, 30 Doradus, Tarantula nebula


24. vesmírný týden 2024

24. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 6. do 16. 6. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Planety můžeme pozorovat pouze nízko na ranní obloze, nejvýše je Saturn a Mars. Na Slunci je stále ještě hodně skvrn. V sobotu 8. 6. došlo navíc k silné erupci s nadějí na polární záři. Kosmická loď Starliner byla konečně vypuštěna a úspěšně dorazila k Mezinárodní vesmírné stanici. SuperHeavy Starship ohromila při 4. testovacím letu přistáním obou stupňů na mořskou hladinu. Před 180 lety se narodil W. R. Brooks, mj. spoluobjevitel známé komety 12P, jejíž prach je nyní dobře vidět i ze Země.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

C/2021 S3 PanSTARRS

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2024 obdržel snímek „C/2021 S3 PanSTARRS“, jehož autorem je Miloš Gnida   Dnešní vítězný snímek soutěže Česká astrofotografie měsíce, který pořídil astrofotograf Miloš Gnida, nám přináší pohled hned na několik astronomických objektů. Jednak,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Skvrny na Slunci

Fotoaparát Nikon COOLPIX B500

Další informace »