Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. srpen 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. srpen 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Červená kopule pod Velkým vozem

Uznání a copyright: M. Colleen Gino

Proč by měla být kopule teleskopické observatoře průhledně červená? Když jeden z dalekohledů observatoře Etscorn z New Mexico Tech čekal na průzkum malých částí noční oblohy, tak se hraví pozorovatelé rozhodli pořídit tento neobvyklý snímek. Trik potřebný k vytvoření zdánlivě nemožného záběru spočívá v malém pootevření kopule observatoře, osvětlení vnitřku červeným světlem a otáčením kopule při dlouhé expozici. Otevřená štěrbina kopule pak kameře umožnila inkrementálně snímkovat vnitřek observatoře, včetně dalekohledu. Šťastnou náhodou jsou mezerou v mračnech vidět i hvězdy z asterismu Velký vůz.

Štítky: Big dipper, Etscorn Observatory, New Mexico


29. vesmírný týden 2024

29. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 7. do 21. 7. 2024. Měsíc bude na konci týdne v úplňku. Na obloze prochází nízko položenými souhvězdími a 17. 7. se potká s hvězdou Antares ve Štíru. Planety jsou nejlépe vidět ráno, především Saturn a zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je střední. Evropská raketa Ariane 6 při prvním startu uspěla a horní stupeň uvolňující palivo byl vidět i z ČR. Před 130 lety se narodil Georges Lemaître, který odvodil vztah rozpínání vesmíru známý dnes jako Hubbleův zákon. Před 55 lety proběhlo první přistání lidí na Měsíci, mise Apollo 11. Před 30 lety dopadla na Jupiter kometa Shoemaker-Levy 9.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Skvrny na Slunci

Fotoaparát Nikon COOLPIX B500

Další informace »