Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. červen 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. červen 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zborcená obloha: Panoráma hvězdných stop

Uznání a copyright: Peter Ward

Co se to stalo s oblohou? Zborcení času a dá se říci že i digitálního prostoru. Ke zborcení času dochází, jelikož snímek nahoře zachycuje na jediném políčku čtyřhodinovou expozici noční oblohy. Jsou vidět dobře známé a malebné stopy hvězd. Prostor je zborcený, protože snímek nahoře je ve skutečnosti úplné 360° panoráma horizontálně komprimované, aby bylo vidět najednou prohlížečem. Jelikož se Země otáčí, tak se hvězdy jeví jako kružnice jak kolem jižního nebeského pólu nalevo, tak kolem severního nebeského pólu, který je už pod obzorem napravo. Snímek nahoře zachycuje oblohu nad Mudgee v Novém jižním Walesu v Austrálii a to včetně kopulí dvou velkých, červeným světlem uměle osvětlených dalekohledů. Snímek horizontálně nezborcený můžete uvidět po kliknutí na snímek nahoře.

Štítky: Stopy hvězd, Panorama, 360


25. vesmírný týden 2019

25. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 17. 6. do 23. 6. 2019. Měsíc bude v úplňku a nastanou jeho pěkné konjunkce s planetami. Večer jsou velmi nízko, ale úhlově blízko sobě Mars a Merkur. Jupiter je vidět celou noc, Saturn téměř taky, ale je velmi nízko ve Střelci. Aktivita Slunce je nízká. Pozorovatelé soumrakové oblohy již v některých dnech zaznamenali výskyt nočních svítících oblak. Mise Falconu s družicemi Radarsat byla úspěšná. V týdnu očekáváme start rakety Ariane 5 s telekomunikačními družicemi a Proton-M s rentgenovou družicí Spektr-RG. Před 220 lety se narodil W. Lassel, objevitel Neptunova měsíce Triton a před 10 lety startovala k Měsíci sonda LRO.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Lobster

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2019 obdržel snímek „Humří mlhovina“, jehož autorem je Pavol Kollarik Humří maso je považováno za pochoutku. Rozlousknout mohutná klepeta tohoto mořského korýše speciálními kleštičkami chodí gastronomičtí gurmáni do restaurací, objednat si ho můžeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

NCL mraky

Můj 1 úlovek a nádherný pohled na NCL mraky a děkuji mému kamarádovi za užitečné rady :-)

Další informace »