Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. červen 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. červen 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

vdB 152: Reflekční mlhovina v Kefeu

Uznání a copyright: Giovanni Benintende

Tajemná mlhovina vdB 152 popisovaná jako "prašná záclona" nebo "duchovitý přízrak" je opravdu velice slabá. Nachází se ve vzdálenosti asi1400 světelných let u severní Mléčné dráhy v královském souhvězdí Cepheus. Kapsy kosmického prachu u okraje velkého molekulárního mračna v této oblasti odstiňují světlo hvězd v pozadí nebo rozptylují světlo ze zanořené jasné hvězdy (nahoře), což částem mlhoviny dodává charakteristickou modrou barvu. Předpokládá se též, že ultrafialové světlo z této hvězdy způsobuje slabou načervenalou luminiscenci prachu mlhoviny. I když v molekulárních mracích hvězdy opravdu vznikají, tak u této hvězdy se zdá, že zde jen náhodně zabloudila, jelikož se její změřená rychlost v mezihvězdném prostoru velice liší od rychlosti mračna. Tento hloubkový teleskopický snímek zabírá v odhadované vzdálenosti of vdB 152 asi 7 světelných let.

Štítky: Prach, Molekulární mračno, Reflekční mlhovina, Luminescence, Vdb152, Ced201


42. vesmírný týden 2019

42. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 14. 10. do 20. 10. 2019. Měsíc je ve fázi mezi úplňkem a poslední čtvrtí. Večer je nízko nad jihozápadem Jupiter a u jihu Saturn a na ranní obloze se pomalu objeví Mars. Aktivita Slunce je velmi nízká. Zemřel první člověk ve volném kosmu, Alexej Leonov. Na ISS pokračuje série výstupů do volného kosmu, nyní kvůli výměně baterií. Družice ICON se po dvou letech dočkala vypuštění. Před 30 lety byla vypuštěna k Jupiteru sonda Galileo.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Corona Australis

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2019 obdržel snímek „Corona Australis“, jehož autorem je Pavel Pech   Corona Australis, tedy souhvězdí Jižní Koruna. Jméno jak ze starověkého atlasu nebes. A ono téměř ano. Historie jména tohoto poměrně nevýrazného souhvězdí je opravdu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Podzimní mléčná dráha během novoluní v Beranu s božími muky

Další informace »