Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. červen 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. červen 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Messier 96

Uznání a copyright: Adam Block (Caelum Observatory), Acknowledgement: R. Jay GaBany

Messier 96 na tomto barevném podrobném portrétu je krásným vesmírným ostrovem, jehož jádro obepínají prachové pásy. M96 je samozřejmě spirální galaxie a když se připočítají i slabá ramena dosahující za jasné centrální oblasti, tak má přes 100 tisíc světelných let, čili zhruba velikost naší vlastní Mléčné dráhy. O M96 je známo, že je ve vzdálenosti asi 38 miliónů let a je dominantním členem skupiny galaxií Leo I. Při podrobné prohlídce obrazu lze najít galaxie pozadí i menší členy skupiny Leo I, ale výborný astrofotograf Adam Block poznamenává, že se nejvíc zajímá o spirální galaxii, která je vidět zboku a která se zjevně nachází za vnějšími spirálními rameny v poloze 10 hodin. Tato spirální galaxie má asi 1/5 velikosti M96. Pokud je tato spirála svojí skutečnou velikostí podobná M96, tak se pak nachází asi 5 krát dále.

Štítky: Spirální galaxie, Galaxy group, Background galaxy, M96


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mléčná dráha

Asi 1,5 hodiny jenom, dost rušila vysoká oblačnost, ale nakonec to vyšlo lépe než jsem očekával, ale část snímků musela do koše. 30.4.2025 z Říčan u Prahy (50 mm / 2.8 / ISO 800 / 1 min snímek)

Další informace »