Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. červen 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. červen 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Messier 96

Uznání a copyright: Adam Block (Caelum Observatory), Acknowledgement: R. Jay GaBany

Messier 96 na tomto barevném podrobném portrétu je krásným vesmírným ostrovem, jehož jádro obepínají prachové pásy. M96 je samozřejmě spirální galaxie a když se připočítají i slabá ramena dosahující za jasné centrální oblasti, tak má přes 100 tisíc světelných let, čili zhruba velikost naší vlastní Mléčné dráhy. O M96 je známo, že je ve vzdálenosti asi 38 miliónů let a je dominantním členem skupiny galaxií Leo I. Při podrobné prohlídce obrazu lze najít galaxie pozadí i menší členy skupiny Leo I, ale výborný astrofotograf Adam Block poznamenává, že se nejvíc zajímá o spirální galaxii, která je vidět zboku a která se zjevně nachází za vnějšími spirálními rameny v poloze 10 hodin. Tato spirální galaxie má asi 1/5 velikosti M96. Pokud je tato spirála svojí skutečnou velikostí podobná M96, tak se pak nachází asi 5 krát dále.

Štítky: Spirální galaxie, Galaxy group, Background galaxy, M96


22. vesmírný týden 2020

22. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 5. do 31. 5. 2020. Měsíc bude v první čtvrti. Večer se loučíme s Venuší, ale její tenký srpek může být zajímavý ve dne. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říkají o pozornost planety Saturn a Jupiter, nejníže je také Mars. Stále můžeme zkusit spatřit nějaké komety. Pozorování doplňují vláčky družic Starlink, jejichž 7. start nakonec proběhne až po nejočekávanější události jara, startu Falconu 9 s pilotovanou lodí CrewDragon, jejíž start je v plánu ve středu večer. Před 90 lety se narodil známý americký astronom Frank Drake.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Další informace »