Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. červen 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. červen 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Messier 96

Uznání a copyright: Adam Block (Caelum Observatory), Acknowledgement: R. Jay GaBany

Messier 96 na tomto barevném podrobném portrétu je krásným vesmírným ostrovem, jehož jádro obepínají prachové pásy. M96 je samozřejmě spirální galaxie a když se připočítají i slabá ramena dosahující za jasné centrální oblasti, tak má přes 100 tisíc světelných let, čili zhruba velikost naší vlastní Mléčné dráhy. O M96 je známo, že je ve vzdálenosti asi 38 miliónů let a je dominantním členem skupiny galaxií Leo I. Při podrobné prohlídce obrazu lze najít galaxie pozadí i menší členy skupiny Leo I, ale výborný astrofotograf Adam Block poznamenává, že se nejvíc zajímá o spirální galaxii, která je vidět zboku a která se zjevně nachází za vnějšími spirálními rameny v poloze 10 hodin. Tato spirální galaxie má asi 1/5 velikosti M96. Pokud je tato spirála svojí skutečnou velikostí podobná M96, tak se pak nachází asi 5 krát dále.

Štítky: Spirální galaxie, Galaxy group, Background galaxy, M96


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »