Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. červen 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. červen 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Messier 96

Uznání a copyright: Adam Block (Caelum Observatory), Acknowledgement: R. Jay GaBany

Messier 96 na tomto barevném podrobném portrétu je krásným vesmírným ostrovem, jehož jádro obepínají prachové pásy. M96 je samozřejmě spirální galaxie a když se připočítají i slabá ramena dosahující za jasné centrální oblasti, tak má přes 100 tisíc světelných let, čili zhruba velikost naší vlastní Mléčné dráhy. O M96 je známo, že je ve vzdálenosti asi 38 miliónů let a je dominantním členem skupiny galaxií Leo I. Při podrobné prohlídce obrazu lze najít galaxie pozadí i menší členy skupiny Leo I, ale výborný astrofotograf Adam Block poznamenává, že se nejvíc zajímá o spirální galaxii, která je vidět zboku a která se zjevně nachází za vnějšími spirálními rameny v poloze 10 hodin. Tato spirální galaxie má asi 1/5 velikosti M96. Pokud je tato spirála svojí skutečnou velikostí podobná M96, tak se pak nachází asi 5 krát dále.

Štítky: Spirální galaxie, Galaxy group, Background galaxy, M96


25. vesmírný týden 2019

25. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 17. 6. do 23. 6. 2019. Měsíc bude v úplňku a nastanou jeho pěkné konjunkce s planetami. Večer jsou velmi nízko, ale úhlově blízko sobě Mars a Merkur. Jupiter je vidět celou noc, Saturn téměř taky, ale je velmi nízko ve Střelci. Aktivita Slunce je nízká. Pozorovatelé soumrakové oblohy již v některých dnech zaznamenali výskyt nočních svítících oblak. Mise Falconu s družicemi Radarsat byla úspěšná. V týdnu očekáváme start rakety Ariane 5 s telekomunikačními družicemi a Proton-M s rentgenovou družicí Spektr-RG. Před 220 lety se narodil W. Lassel, objevitel Neptunova měsíce Triton a před 10 lety startovala k Měsíci sonda LRO.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Lobster

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2019 obdržel snímek „Humří mlhovina“, jehož autorem je Pavol Kollarik Humří maso je považováno za pochoutku. Rozlousknout mohutná klepeta tohoto mořského korýše speciálními kleštičkami chodí gastronomičtí gurmáni do restaurací, objednat si ho můžeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

NCL mraky

Můj 1 úlovek a nádherný pohled na NCL mraky a děkuji mému kamarádovi za užitečné rady :-)

Další informace »