Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. červen 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. červen 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kráter Koperník z Lunar Orbiteru

Uznání: NASA, U.S. Geological Survey

Při přípravách na přistání Apolla bylo v letech 1966 a 1967 vypuštěno pět kosmických sond Lunar Orbiter, aby pořizovaly podrobné snímky velké přirozené družice naší dobré planety. K zajímavým pohledům, které tato kosmická sonda odeslala zpět, patří i tato strohá měsíční krajina. Na mozaice impaktního kráteru Koperník o šířce 93 kilometrů vyniká centrální vrcholek, který se zvedá nad dno kráteru a nad rozeklané stěny kráteru.

Poznámka: Dnes, 16. června redaktoři APODu s potěšením představují snímky z výprav do vesmíru, z velkých observatoří, stejně jako od profesionálních a amatérských turistů po vesmíru už dvanáct let. Upřímné díky patří správcům našeho webu, překladatelům a všem za jejich milé emaily a pokračující příspěvky do APODu!

Štítky: Měsíc, Lunar orbiter, Apod, Copernicus, Bloom's day


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »