Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. srpen 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. srpen 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Měsíc astronomů

Uznání a copyright: Mikhail Abgarian, Konstantin Morozov, Yuri Goryachko (Minsk, Belarus)

Jupiter je planetou astronomů, jeho velký rozměr a kontrastní globální oblačné pásy a zóny umožňují podrobné studium v celém rozsahu pozemských dalekohledů. Na druhou stranu Jupiterovy měsíce v dalekohledu vypadají jako nepostižitelné body bez útvarů vznášející se poblíž vládnoucího plynného obra. Ale tento působivý obraz z malého pozemského dalekohledu odhaluje na Jupiterovu měsíci Ganymedu, který má zhruba stejnou velikost jako pozemský Měsíc, ale je přinejmenším 1500 krát dále, překvapivé množství podrobností. Snímek byl pečlivě sestaven zkombinováním a zpracováním pouhých 409 políček z celkem 10 000 zaznamenaných digitální kamerou rychlostí 30 políček za sekundu. Poloměr Ganymedu je asi 2600 kilometrů, takže viditelné povrchové útvary mají kolem 900 kilometrů.
Poslechněte si v angličtině Blueshift včetně pohledu za scénu Astronomického snímku dne.

Štítky: Jupiter, Dalekohled, Ganymed, Imaging


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »