Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. srpen 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. srpen 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Měsíc astronomů

Uznání a copyright: Mikhail Abgarian, Konstantin Morozov, Yuri Goryachko (Minsk, Belarus)

Jupiter je planetou astronomů, jeho velký rozměr a kontrastní globální oblačné pásy a zóny umožňují podrobné studium v celém rozsahu pozemských dalekohledů. Na druhou stranu Jupiterovy měsíce v dalekohledu vypadají jako nepostižitelné body bez útvarů vznášející se poblíž vládnoucího plynného obra. Ale tento působivý obraz z malého pozemského dalekohledu odhaluje na Jupiterovu měsíci Ganymedu, který má zhruba stejnou velikost jako pozemský Měsíc, ale je přinejmenším 1500 krát dále, překvapivé množství podrobností. Snímek byl pečlivě sestaven zkombinováním a zpracováním pouhých 409 políček z celkem 10 000 zaznamenaných digitální kamerou rychlostí 30 políček za sekundu. Poloměr Ganymedu je asi 2600 kilometrů, takže viditelné povrchové útvary mají kolem 900 kilometrů.
Poslechněte si v angličtině Blueshift včetně pohledu za scénu Astronomického snímku dne.

Štítky: Jupiter, Dalekohled, Ganymed, Imaging


24. vesmírný týden 2024

24. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 6. do 16. 6. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Planety můžeme pozorovat pouze nízko na ranní obloze, nejvýše je Saturn a Mars. Na Slunci je stále ještě hodně skvrn. V sobotu 8. 6. došlo navíc k silné erupci s nadějí na polární záři. Kosmická loď Starliner byla konečně vypuštěna a úspěšně dorazila k Mezinárodní vesmírné stanici. SuperHeavy Starship ohromila při 4. testovacím letu přistáním obou stupňů na mořskou hladinu. Před 180 lety se narodil W. R. Brooks, mj. spoluobjevitel známé komety 12P, jejíž prach je nyní dobře vidět i ze Země.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

C/2021 S3 PanSTARRS

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2024 obdržel snímek „C/2021 S3 PanSTARRS“, jehož autorem je Miloš Gnida   Dnešní vítězný snímek soutěže Česká astrofotografie měsíce, který pořídil astrofotograf Miloš Gnida, nám přináší pohled hned na několik astronomických objektů. Jednak,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Skvrny na Slunci

Fotoaparát Nikon COOLPIX B500

Další informace »