Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. srpen 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. srpen 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Průlet

Uznání a copyright: Robert Stephan

Velká a krásná spirální galaxie M33 zhruba 3 milióny světelných let daleko je pochopitelně populárním cílem nadšených astrofotografů. Stejně tak je pochopitelné, že stopy družic a letadel, které jsou na rušné noční obloze planety Země docela běžné, se z finálních snímků odstraňují. Ovšem Robert Stephan na svém finálním obrázku M33 tyto stopy ponechal, protože si uvědomil, že zachytil cosi poměrně vzácné. Jeho jinak nebeská krajina ukazuje ocas letadla, které prolétalo nad hlavou zorným polem jeho dalekohledu. Navigační stroboskopické světlo na letadle zablýsklo na ocas přesně ve správný okamžik. Krátké osvícení vytvořilo nekonzistentní, ale pozoruhodně ostrý snímek.

Poslechněte si v angličtině Blueshift včetně pohledu za scénu Astronomického snímku dne.

Štítky: Galaxie, Airplane, Serendipity


28. vesmírný týden 2025

28. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 7. 7. do 13. 7. 2025. Měsíc bude v úplňku. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Síť dalekohledů ATLAS má na kontě další zajímavý objev, mezihvězdnou kometu. Aktivita Slunce je velmi nízká. Noční svítící oblaka opět jednu noc výrazně potěšila pozorovatele oblohy. 1. července byla úspěšně vypuštěna další evropská meteorologická družice MTG-S1. K ISS dorazil zásobovací Progress MS-31. 75 let by se dožil Yuji Hyakutake, jehož kometa ozdobila jarní oblohu v roce 1996.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc, Antares a ISS

Na správném místě, ve správný čas bohužel jen s mobilem. (O průletu ISS jsem předem nevěděl)

Další informace »