Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. srpen 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. srpen 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Průlet

Uznání a copyright: Robert Stephan

Velká a krásná spirální galaxie M33 zhruba 3 milióny světelných let daleko je pochopitelně populárním cílem nadšených astrofotografů. Stejně tak je pochopitelné, že stopy družic a letadel, které jsou na rušné noční obloze planety Země docela běžné, se z finálních snímků odstraňují. Ovšem Robert Stephan na svém finálním obrázku M33 tyto stopy ponechal, protože si uvědomil, že zachytil cosi poměrně vzácné. Jeho jinak nebeská krajina ukazuje ocas letadla, které prolétalo nad hlavou zorným polem jeho dalekohledu. Navigační stroboskopické světlo na letadle zablýsklo na ocas přesně ve správný okamžik. Krátké osvícení vytvořilo nekonzistentní, ale pozoruhodně ostrý snímek.

Poslechněte si v angličtině Blueshift včetně pohledu za scénu Astronomického snímku dne.

Štítky: Galaxie, Airplane, Serendipity


3. vesmírný týden 2025

3. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 13. 1. do 19. 1. 2025. Měsíc bude v úplňku vysoko na obloze. Večerní oblohu zdobí jasná Venuše, Jupiter a už také Mars v opozici se Sluncem. Nastane také konjunkce Saturnu s Venuší. Aktivita Slunce se snížila. Uvidíme jasnou kometu C/2023 G3 (ATLAS)? Kosmonautikou hýbou testovací lety velké rakety New Glenn, která zkouší první let a přistání prvního stupně a sedmý testovací let Super Heavy Starship, kde se očekává opětovné přistání obou stupňů této superrakety a vypouštění maket družic. Před 20 lety úspěšně dosedlo pouzdro Huygens na povrch Saturnova měsíce Titanu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hlava čarodejnice NGC 1909

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2024 obdržel snímek „Hlava čarodejnice NGC 1909“, jehož autorem je slovenský astrofotograf Ján Gajdoš.   Během Filipojakubské či též Valpuržiny noci z 30. dubna na 1. května se od nepaměti na vyvýšených místech zapalují velké ohně jako

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Jupiter v souhvězdí  Byka

Jupiter v souhvězdí Býka foceno mobilem

Další informace »