Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. srpen 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. srpen 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Úplné zatmění Měsíce nad Severní Karolínou

Uznání a copyright: David Cortner

Nadcházející úterý náš Měsíc zmizí. Na tomto postupném snímku, který byl pořízen v roce 2003 nad Severní Karolínou v USA, je vidět podobné úplné zatmění Měsíce. Jak se Země pohybuje mezi Měsícem a Sluncem, tak zemský stín dopadá na Měsíc a činí jej zcela tmavým. Rotace Země, násobné expozice a digitální zpracování umožnily na snímku nahoře vytvořit efekt časové smyčky, který ilustruje, jak Měsíc vypadal, když zmizel a když se po třech hodinách lunárního zatmění znovu objevil. Když stín Země pokrýval Měsíc, tak se snímky Měsíce stávaly méně a méně jasné a během totality prakticky zmizely. V tom okamžiku Měsíc, který normálně svítí odráženým slunečním světlem, svítil pouze slunečním světlem lámaným atmosférou Země. Příští úplné zatmění Měsíce bude na Zemi viditelné až v únoru 2008.

Štítky: Shadow, Total lunar eclipse, North Carolina


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa Crew Dragon

Další informace »