Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. srpen 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. srpen 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Velká prázdnota ve vzdáleném vesmíru

Uznání kresby: Bill Saxton, NRAO, AUI, NSF NASA

Jak vznikla tato obrovská prázdná oblast ve vesmíru? Nikdo to neví jistě a dokonce i odhadovaný rozměr prázdnoty miliarda světelných let se přezkoumává. Tato prázdnota není díra v prostoru jako třeba černá díra, ale spíše je to rozsáhlá oblast vesmíru, která postrádá normální hmotu a dokonce i temnou hmotu. Stále se ale předpokládá, že tato prázdnota obsahuje temnou energii a že je jasně překonatelná světlem. Předpoklad existence prázdnoty je důsledkem vědecké zvědavosti, jak to, že je na WMAP mapě CMB (záření kosmického mikrovlnného pozadí) je jakási studená skvrna. Jednou z možností bylo, že tato oblast CMB ve skutečnosti není tak studená, ale že světlo ze skvrny má z nějakého důvodu menší kosmologický rudý posun, než normálně. Ve vesmíru jsou známy i jiné prázdnoty, ale tato se zdá mít neobvykle velký gravitační efekt, takže je možná největší v celém viditelném vesmíru. Při tomto výzkumu nedávná studie tako objevila neobvykle nízký počet kosmických rádiových zdrojů mezi Zemí a studenou skvrnou CMB, což vedlo k odvození této gigantické prázdnoty. Nahoře je vidět umělecké zobrazení této kosmické prázdnoty.

Štítky: CMB, Void, Cold spot


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »