Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. září 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. září 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

WMAP rozhoduje o Vesmíru

Uznání: WMAP Science Team, NASA

Zdá se, že analýza nové vysokorozlišující mapy mikrovlnného světla, které bylo vyzářeno pouhých 380 000 roků po Velkém třesku, definuje náš vesmír přesněji, jak kdykoliv předtím. Netrpělivě očekávané výsledky ohlášené v minulém roce z družice Wilkinson Microwave Anisotropy Probe rozhodly několik dlouho trvajících neshod v kosmologii, které spočívaly na méně přesných údajích. Nynější analýza celooblohového snímku WMAP nahoře především ukazuje, že vesmír je starý 13,7 miliard let (s přesností na 1%), skládá se z 73 procent tmavé energie, 23 procent studené temné hmoty a pouze 4 procent atomů, nyní rozpíná rychlostním poměrem 71 km/sec/Mpc (s přesností 5 procent), podstoupil epizodu rychlé expanze zvanou inflace a bude se navždy rozpínat. Astronomové zřejmě budou v následujících letech bádat po příčinách a důsledcích těchto výsledků.

Štítky: Vesmír, CMBR, WMAP


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »