Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. září 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. září 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

WMAP rozhoduje o Vesmíru

Uznání: WMAP Science Team, NASA

Zdá se, že analýza nové vysokorozlišující mapy mikrovlnného světla, které bylo vyzářeno pouhých 380 000 roků po Velkém třesku, definuje náš vesmír přesněji, jak kdykoliv předtím. Netrpělivě očekávané výsledky ohlášené v minulém roce z družice Wilkinson Microwave Anisotropy Probe rozhodly několik dlouho trvajících neshod v kosmologii, které spočívaly na méně přesných údajích. Nynější analýza celooblohového snímku WMAP nahoře především ukazuje, že vesmír je starý 13,7 miliard let (s přesností na 1%), skládá se z 73 procent tmavé energie, 23 procent studené temné hmoty a pouze 4 procent atomů, nyní rozpíná rychlostním poměrem 71 km/sec/Mpc (s přesností 5 procent), podstoupil epizodu rychlé expanze zvanou inflace a bude se navždy rozpínat. Astronomové zřejmě budou v následujících letech bádat po příčinách a důsledcích těchto výsledků.

Štítky: Vesmír, CMBR, WMAP


38. vesmírný týden 2019

38. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 16. 9. do 22. 9. 2019. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je nízko nad jihozápadem Jupiter a u jihu Saturn. Aktivita Slunce je velmi nízká. Překvapil přílet komety z oblastí mimo Sluneční soustavu. Start japonské nákladní lodi HTV-8 byl odložen. Čínská raketa Dlouhý pochod 4 je zpět ve službě. Před 230 lety objevil William Herschel Saturnův měsíc Mimas.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Corona Australis

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2019 obdržel snímek „Corona Australis“, jehož autorem je Pavel Pech   Corona Australis, tedy souhvězdí Jižní Koruna. Jméno jak ze starověkého atlasu nebes. A ono téměř ano. Historie jména tohoto poměrně nevýrazného souhvězdí je opravdu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Saturn IR685

Saturn IR685

Další informace »