Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. listopad 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. listopad 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Světlo zatmělého Měsíce z Connelly's Springs

Uznání a copyright: David Cortner

Obloha nad Connelly's Springs v Severní Karolíně v USA nebyla 8. listopadu večer většinou zcela zatažená. Ve skutečnosti byla zpočátku skoro jasná, a tak fotograf David Cortner mohl zaznamenat plánovanou večerní zábavu - úplné měsíční zatmění. Jak kolem 6:30 večer východoamerického času nastalo částečné zatmění a Měsíc stoupal vzhůru, tak Cortner pořizoval každých 8 minut teleskopické snímky Měsíce a pokračoval i v načervenalé úplné fázi zatmění. Na konci zatmění pořídil širokoúhlou dlouhou expozici a tak zachytil houstnoucí mraky a siluetu krajiny částěčně ozářenou světlem zatmívaného Měsíce. Teleskopické snímky byly později pečlivě sestaveny podél stopy Měsíce na širokoúhlém snímku a tak vytvořily tuto krásnou sekvenci snímků zatmění.

Štítky: Total lunar eclipse


18. vesmírný týden 2026

18. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 4. do 3. 5. 2026. Měsíc bude v úplňku. Večer je nízko nad západem jasná Venuše a o něco výše je Jupiter. Aktivita Slunce se zvýšila. Kometa C/2025 R3 (PanSTARRS) prošla zorným polem koronografů a zjasnila asi na 1 mag. V Polsku se díky českým astronomům podařilo nalézt železný meteorit z pádu výrazného bolidu 17. 4. Raketa New Glenn společnosti Blue Origin potřetí startovala a stejný první stupeň podruhé přistál, ale náklad nebyl dopraven. K ISS se přibližně po měsíci vydal další nákladní Progress. V roce 1006 byla v souhvězdí Vlka spatřena jasná supernova.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

LDN 1448

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2026 obdržel snímek Zdeňka Vojče s názvem „LDN 1448“ Březnové kolo soutěže Česká astrofotografie měsíce, kterou zaštiťuje Česká astronomická společnost, vyhrál snímek s názvem „LDN 1448“ astrofotografa Zdeňka Vojče. Objekt označovaný jako LDN 1448, známý

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Jupiter

Newton 200/1000 + Barlow 2,5x + ZWO camera ASI 178MC

Další informace »