Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. červen 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. červen 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Start rakety Atlas 5 k Měsíci

Uznání: NASA

Tato raketa míří k Měsíci. Na snímku nahoře z minulého týdne je vidět, jak velká raketa Atlas V za hřmotu opouští startovací rampu k první misi NASA k Měsíci po 10 letech. Tato raketa nese dvě kosmické sondy. Družice Lunar Reconnaissance Orbiter (LRO) má vstoupit na orbitu a lépe zmapovat Měsíc, hledat skrytý podpovrchový led a odesílat snímky s vysokým rozlišením. Některé snímky budou mít rozlišení lepší než jeden metr a zahrnou i historická přistávací místa Apollo. Výzkumné údaje a snímky by měly připravit lépe informovanou volbu možných budoucích míst pro přistání astronautů. Družice Lunar CRater Observation and Sensing Satellite (LCROSS) má monitorovat řízený dopad horního stupně rakety do trvale zastíněného kráteru u měsíčního jižního pólu. Tento dopad by měl nastat asi za tři měsíce a měl by být ze Země viditelný i malými dalekohledy.

Štítky: Měsíc, LRO, Atlas 5


4. vesmírný týden 2021

4. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 1. do 31. 1. 2021. Měsíc bude v úplňku. Většina planet je úhlově blízko Slunci. Večer je dobře vidět hlavně Mars. Ve vesmíru je více než 1000 družic Starlink. Jen tento týden jich bylo vyneseno 60 + 10 při rekordním startu Transporter-1, při němž bylo vypuštěno 143 družic. Kromě Falconů 9 hlavně se Starlinky se startu dočkaly i rakety startující z Číny a Nového Zélandu. Před 55 lety odstartovala k Měsíci Luna 9, která jako první měkce dosedla na jeho povrchu. Před 50 lety startovalo k Měsíci Apollo 14.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

konjunkcia jupitera a saturnu

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2020 získal snímek „Konjunkcia Jupitera a Saturnu“, jehož autorem je Martin Bažo   Konjunkce Jupitera a Saturnu. Tedy okamžik, kdy se k sobě planety na obloze přiblíží na nejmenší úhlovou vzdálenost. Vzhledem k tomu, že se planety pohybují

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Velké halo mobilem

Měsíc s velkým halem

Další informace »