Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. červen 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. červen 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Východ Slunce nad Parthenonem

Uznání a copyright: Anthony Ayiomamitis (TWAN)

Slunce dnes na severní polokouli zůstane na obloze déle, než kterýkoliv jiný den v roce. Dnešní maximum denního slunečního světla při letním slunovratu svědčí o vysokém množství světla v tomto ročním období, kterému léto vděčí za teplo. Na severním pólu a na všech místech nad polárním kruhem nebude žádná noc, celý den bude svítit Slunce. Zato na jižní polokouli je situace opačná, dnes tam bude nejméně světla z celého roku. Dnešní slunovrat oslavujeme tímto dobře naplánovaným obrázkem našeho 5 miliard let starého Slunce jak vychází zpoza 2500 let starého Parthenonu v Řecku. V popředí jsou stromy a ptáci a také je vidět, jak části tohoto historického symbolu kulturní civilizace opravuje moderní jeřáb.

Štítky: Slunovrat, Východ slunce, Parthenon


38. vesmírný týden 2018

38. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 17. 9. do 23. 9. 2018. Měsíc je mezi čtvrtí a úplňkem. Venuše je nejlépe viditelná ve dne, Jupiter jen večer velmi nízko na jihozápadě. Mars a Saturn jsou nízko v okolí jižního obzoru. Viděli jsme další start a přistání Falconu 9. Odstartovala poslední Delta II. Počasí odložilo start japonské nákladní lodi. Před 15 roky jsme se rozloučili se sondou Galileo u Jupiteru a před 10 lety s panem profesorem Emilem Škrabalem. Začíná astronomický podzim.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Radiant

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2018 obdržel snímek „Radiant“, jehož autorem je Lukáš Veselý   Kdo by je neznal … srpnové padající hvězdy jsou velmi populární i mezi neastronomy. Ostatně, s téměř železnou pravidelností se opakují rok co rok za příjemných prázdninových

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesic

krater Clavius

Další informace »