Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. červen 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. červen 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Východ Slunce nad Parthenonem

Uznání a copyright: Anthony Ayiomamitis (TWAN)

Slunce dnes na severní polokouli zůstane na obloze déle, než kterýkoliv jiný den v roce. Dnešní maximum denního slunečního světla při letním slunovratu svědčí o vysokém množství světla v tomto ročním období, kterému léto vděčí za teplo. Na severním pólu a na všech místech nad polárním kruhem nebude žádná noc, celý den bude svítit Slunce. Zato na jižní polokouli je situace opačná, dnes tam bude nejméně světla z celého roku. Dnešní slunovrat oslavujeme tímto dobře naplánovaným obrázkem našeho 5 miliard let starého Slunce jak vychází zpoza 2500 let starého Parthenonu v Řecku. V popředí jsou stromy a ptáci a také je vidět, jak části tohoto historického symbolu kulturní civilizace opravuje moderní jeřáb.

Štítky: Slunovrat, Východ slunce, Parthenon


21. vesmírný týden 2025

21. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 5. do 25. 5. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a potká se s ranními planetami. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je zvýšená a minulý týden jsme shlédli několik velmi silných erupcí během jediného dne. Připravuje se devátý testovací let Super Heavy Starship. Europa Clipper si osahal Mars. Před 115 lety Země prošla ohonem Halleyovy komety a spustil se tak jeden z prvních velkých hoaxů o zamoření atmosféry kyanidem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Světelná stopa ISS

Další informace »