Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. červen 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. červen 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Východ Slunce nad Parthenonem

Uznání a copyright: Anthony Ayiomamitis (TWAN)

Slunce dnes na severní polokouli zůstane na obloze déle, než kterýkoliv jiný den v roce. Dnešní maximum denního slunečního světla při letním slunovratu svědčí o vysokém množství světla v tomto ročním období, kterému léto vděčí za teplo. Na severním pólu a na všech místech nad polárním kruhem nebude žádná noc, celý den bude svítit Slunce. Zato na jižní polokouli je situace opačná, dnes tam bude nejméně světla z celého roku. Dnešní slunovrat oslavujeme tímto dobře naplánovaným obrázkem našeho 5 miliard let starého Slunce jak vychází zpoza 2500 let starého Parthenonu v Řecku. V popředí jsou stromy a ptáci a také je vidět, jak části tohoto historického symbolu kulturní civilizace opravuje moderní jeřáb.

Štítky: Slunovrat, Východ slunce, Parthenon


3. vesmírný týden 2019

3. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 14. 1. do 20. 1. 2019. Měsíc bude dorůstat k úplňku. Blíží se úplné zatmění v noci na pondělí 21. ledna. Večer je vidět Mars, ráno se k sobě blíží Venuše a Jupiter. Chang’e 4 a Yutu 2 fungují a zažijí první měsíční noc. Seismometr SEIS sondy InSight se připravuje na měření. Sonda New Horizons opět posílá data. Síť Iridium-NEXT je hotova. Před 50 lety byl objeven první optický protějšek pulsaru, a to ve známé Krabí mlhovině.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2018 obdržel snímek „Venuše“, jehož autorem je Jan Klečka     Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na Moravě,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Zimní rudí skřítci nad jaderským mořem

Další informace »