Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. říjen 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. říjen 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Galaxie s překotnou tvorbou hvězd IC 10

Uznání a copyright: Mike Siniscalchi

Za prachem a hvězdami v rovině naší Galaxie Mléčná dráha ve vzdálenosti 2,3 milióny světelných let číhá IC 10. Světlo této nepravidelné trpasličí galaxie zeslabuje prach, ale i tak ukazuje vitální hvězdotvorné oblasti, které na tomto barevném pohledu září výmluvnou červenou září. IC 10 je též členem Místní skupiny galaxií a je nejbližší známou galaxií s překotnou tvorbou hvězd. Ve srovnání s jinými galaxiemi Místní skupiny má IC 10 velkou populaci nově vzniklých hvězd, které jsou hmotné a velmi jasné, včetně zářivého rentgenového podvojného systému, o kterém se předpokládá, že obsahuje černou díru. IC 10 měří asi 5000 světelných let a nachází se v hranicích severního souhvězdí Kasiopea (Cassiopeia).

Štítky: Galaxie, Místní skupina, Překotný vznik hvězd, Irregular galaxy, Ic10


8. vesmírný týden 2021

8. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 2. do 28. 2. 2021. Měsíc bude v úplňku. Večer je dobře vidět pouze Mars. Venuše je nyní vidět alespoň v koronografu SOHO. Skvělý úspěch zaznamenala americká kosmonautika, když přistála úspěšně na Marsu už s pátým vozítkem v řadě.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

zákryt hviezdy Mesiacom

zákryt hviezdy SAO78596 6.5mag Mesiacom

Další informace »