Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. říjen 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. říjen 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Galaxie s překotnou tvorbou hvězd IC 10

Uznání a copyright: Mike Siniscalchi

Za prachem a hvězdami v rovině naší Galaxie Mléčná dráha ve vzdálenosti 2,3 milióny světelných let číhá IC 10. Světlo této nepravidelné trpasličí galaxie zeslabuje prach, ale i tak ukazuje vitální hvězdotvorné oblasti, které na tomto barevném pohledu září výmluvnou červenou září. IC 10 je též členem Místní skupiny galaxií a je nejbližší známou galaxií s překotnou tvorbou hvězd. Ve srovnání s jinými galaxiemi Místní skupiny má IC 10 velkou populaci nově vzniklých hvězd, které jsou hmotné a velmi jasné, včetně zářivého rentgenového podvojného systému, o kterém se předpokládá, že obsahuje černou díru. IC 10 měří asi 5000 světelných let a nachází se v hranicích severního souhvězdí Kasiopea (Cassiopeia).

Štítky: Galaxie, Místní skupina, Překotný vznik hvězd, Irregular galaxy, Ic10


21. vesmírný týden 2025

21. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 5. do 25. 5. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a potká se s ranními planetami. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je zvýšená a minulý týden jsme shlédli několik velmi silných erupcí během jediného dne. Připravuje se devátý testovací let Super Heavy Starship. Europa Clipper si osahal Mars. Před 115 lety Země prošla ohonem Halleyovy komety a spustil se tak jeden z prvních velkých hoaxů o zamoření atmosféry kyanidem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Světelná stopa ISS

Další informace »