Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. říjen 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. říjen 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Galaxie s překotnou tvorbou hvězd IC 10

Uznání a copyright: Mike Siniscalchi

Za prachem a hvězdami v rovině naší Galaxie Mléčná dráha ve vzdálenosti 2,3 milióny světelných let číhá IC 10. Světlo této nepravidelné trpasličí galaxie zeslabuje prach, ale i tak ukazuje vitální hvězdotvorné oblasti, které na tomto barevném pohledu září výmluvnou červenou září. IC 10 je též členem Místní skupiny galaxií a je nejbližší známou galaxií s překotnou tvorbou hvězd. Ve srovnání s jinými galaxiemi Místní skupiny má IC 10 velkou populaci nově vzniklých hvězd, které jsou hmotné a velmi jasné, včetně zářivého rentgenového podvojného systému, o kterém se předpokládá, že obsahuje černou díru. IC 10 měří asi 5000 světelných let a nachází se v hranicích severního souhvězdí Kasiopea (Cassiopeia).

Štítky: Galaxie, Místní skupina, Překotný vznik hvězd, Irregular galaxy, Ic10


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Noční svítící oblačnost

Další informace »