Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. říjen 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. říjen 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Galaxie s překotnou tvorbou hvězd IC 10

Uznání a copyright: Mike Siniscalchi

Za prachem a hvězdami v rovině naší Galaxie Mléčná dráha ve vzdálenosti 2,3 milióny světelných let číhá IC 10. Světlo této nepravidelné trpasličí galaxie zeslabuje prach, ale i tak ukazuje vitální hvězdotvorné oblasti, které na tomto barevném pohledu září výmluvnou červenou září. IC 10 je též členem Místní skupiny galaxií a je nejbližší známou galaxií s překotnou tvorbou hvězd. Ve srovnání s jinými galaxiemi Místní skupiny má IC 10 velkou populaci nově vzniklých hvězd, které jsou hmotné a velmi jasné, včetně zářivého rentgenového podvojného systému, o kterém se předpokládá, že obsahuje černou díru. IC 10 měří asi 5000 světelných let a nachází se v hranicích severního souhvězdí Kasiopea (Cassiopeia).

Štítky: Galaxie, Místní skupina, Překotný vznik hvězd, Irregular galaxy, Ic10


25. vesmírný týden 2021

25. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 6. do 27. 6. 2021. Měsíc bude v úplňku. Večer září nízko nad severozápadem Venuše a slabý Mars projde Jesličkami. Ráno jsou prakticky na jihu velké planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 dopravila trojici kosmonautů na stanici Tiangong 3. Na ISS probíhá instalace nového fotovoltaického panelu. Před 45 roky byla vypuštěna stanice Saljut 5 založená na vojenském projektu Almaz. 

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesic Dobson 305/1500 mm okular 17 mm Canon 60D

Další informace »