Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. září 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. září 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Gigagalaxy Zoom: Mléčná dráha

Uznání: ESO / Serge Brunier, Frederic Tapissier - copyright: Serge Brunier (TWAN)

Přes toto ambiciózní celooblohové panoráma se prostírá naše vznešená Galaxie Mléčná dráha. Tato mozaika při plném rozlišení 800 miliónů pixelů ukazuje všechny hvězdy, které lze pouhým okem uvidět na noční pozemské obloze. Snímky do mozaiky byly pořízeny během několika měsíců 2008 a 2009 jako součást projektu ESO Gigagalaxy Zoom Project z výjmečných astronomických míst: z pouště Atacama na jižní polokouli a z Kanárských ostrovů na severní polokouli. Mozaika také zachycuje jasné planety a dokonce i kometu, přičemž jednotlivé snímky byly spojeny dohromady do jediného, plochého a zjevně bezešvého pohledu 360 krát 180 stupňů. Rovina naší galaxie probíhá výsledným obrázkem vodorovně a ve středu obrazu se vydouvá Galaktické centrum. Dole a vpravo od středu jsou Magellanova mračna, satelitní galaxie Mléčné dráhy.
Oprava: Na chybný překlad polohy v poslední větě upozornil 26.9. Zolo Toth.

Štítky: Mléčná dráha, All sky, Gigagalaxy zoom project, Gigapixel


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa Crew Dragon

Další informace »