Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. září 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. září 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Gigagalaxy Zoom: Mléčná dráha

Uznání: ESO / Serge Brunier, Frederic Tapissier - copyright: Serge Brunier (TWAN)

Přes toto ambiciózní celooblohové panoráma se prostírá naše vznešená Galaxie Mléčná dráha. Tato mozaika při plném rozlišení 800 miliónů pixelů ukazuje všechny hvězdy, které lze pouhým okem uvidět na noční pozemské obloze. Snímky do mozaiky byly pořízeny během několika měsíců 2008 a 2009 jako součást projektu ESO Gigagalaxy Zoom Project z výjmečných astronomických míst: z pouště Atacama na jižní polokouli a z Kanárských ostrovů na severní polokouli. Mozaika také zachycuje jasné planety a dokonce i kometu, přičemž jednotlivé snímky byly spojeny dohromady do jediného, plochého a zjevně bezešvého pohledu 360 krát 180 stupňů. Rovina naší galaxie probíhá výsledným obrázkem vodorovně a ve středu obrazu se vydouvá Galaktické centrum. Dole a vpravo od středu jsou Magellanova mračna, satelitní galaxie Mléčné dráhy.
Oprava: Na chybný překlad polohy v poslední větě upozornil 26.9. Zolo Toth.

Štítky: Mléčná dráha, All sky, Gigagalaxy zoom project, Gigapixel


24. vesmírný týden 2021

24. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 6. do 20. 6. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Nad ránem jsou dobře viditelné planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 je připravena ke startu s třemi kosmonauty ke stanici Tiangong 3. Juno přinesla fantastické snímky Jupiterova měsíce Ganymedu. Před 230 lety se narodil americký astronom Denison Olmsted, který prováděl pozorování z Yale jedním z prvních univerzitních dalekohledů v USA a v roce 1833 po spatření meteorického deště Leonid poukázal na jejich radiant a kosmický původ.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa C/2020 M5 (ATLAS)

Snímek komety C/2020 M5 (ATLAS). Rozměry obrázku jsou 20 x 20 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo. Kometa se na obloze pohybovala souhvězdím Malé medvědice. Vzdálenost od Země 3.192 au, od Slunce 3.077 au. Rychlost pohybu po obloze 1.34 arcsec/min, jasnost podle efemeridy 16.4 mag.

Další informace »