Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. září 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. září 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Gigagalaxy Zoom: Mléčná dráha

Uznání: ESO / Serge Brunier, Frederic Tapissier - copyright: Serge Brunier (TWAN)

Přes toto ambiciózní celooblohové panoráma se prostírá naše vznešená Galaxie Mléčná dráha. Tato mozaika při plném rozlišení 800 miliónů pixelů ukazuje všechny hvězdy, které lze pouhým okem uvidět na noční pozemské obloze. Snímky do mozaiky byly pořízeny během několika měsíců 2008 a 2009 jako součást projektu ESO Gigagalaxy Zoom Project z výjmečných astronomických míst: z pouště Atacama na jižní polokouli a z Kanárských ostrovů na severní polokouli. Mozaika také zachycuje jasné planety a dokonce i kometu, přičemž jednotlivé snímky byly spojeny dohromady do jediného, plochého a zjevně bezešvého pohledu 360 krát 180 stupňů. Rovina naší galaxie probíhá výsledným obrázkem vodorovně a ve středu obrazu se vydouvá Galaktické centrum. Dole a vpravo od středu jsou Magellanova mračna, satelitní galaxie Mléčné dráhy.
Oprava: Na chybný překlad polohy v poslední větě upozornil 26.9. Zolo Toth.

Štítky: Mléčná dráha, All sky, Gigagalaxy zoom project, Gigapixel


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »