Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. září 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. září 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Gigagalaxy Zoom: Střed Galaxie

Uznání: ESO / Stéphane Guisard - copyright: Stéphane Guisard

Centrální část Mléčné dráhy od Střelce po Štíra je opravdu nádherná část pozemské noční oblohy. Tato oblast je zachycena zde, na rozsáhlé gigapixelové mozaice 52 polí, která zachycují 34 krát 20 stupňů na 1200 jednotlivých snímcích s více než 200 hodinami expozičního času. Snímky byly pořízeny během 29 nocí malým dalekohledem jako součást projektu Evropské jižní observatoře Gigagalaxy Zoom Project pod výjmečně jasnou a temnou oblohou observatoře ESO Paranal v Chile. Tento kosmický pohled bere dech a ukazuje spletité prachové pásy, jasné mlhoviny a hvězdokupy rozeseté po centrálním hvězdném poli naší Galaxie. Začněte vlevo a podívejte se na mlhoviny Laguna a Trifid, Kočičí tlapka, mlhovinu Dýmka a barevné mraky u Rho Ophiuchi a Antaresu (vpravo).

Štítky: Mléčná dráha, Galaktický střed, Widefield, Gigagalaxy zoom project, Gigapixel


21. vesmírný týden 2026

21. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 18. 5. do 24. 5. 2026. Měsíc bude v první čtvrti a na večerní obloze vytvoří pěkné seskupení s planetami Venuší a Jupiterem. V pondělí se poměrně blízko k Zemi přiblíží asi 20 metrů velká planetka. Slunce je téměř beze skvrn, ale jedna aktivní oblast o sobě dává vědět. K ISS byla vypuštěna nákladní loď Dragon 2. Očekáváme 12. testovací let Super Heavy Starship. Ke startu se chystá raketa Vega-C s misí SMILE. 70 let slaví Pavel Suchan, dlouholetý člen ČAS a tajemník Astronomického ústavu AV ČR.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

LDN 1448

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2026 obdržel snímek Zdeňka Vojče s názvem „LDN 1448“ Březnové kolo soutěže Česká astrofotografie měsíce, kterou zaštiťuje Česká astronomická společnost, vyhrál snímek s názvem „LDN 1448“ astrofotografa Zdeňka Vojče. Objekt označovaný jako LDN 1448, známý

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Jupiter_Mesiac_Venuša

19.5. 2026 o 21:46 cez Canon 350+50mm objektív, 1s

Další informace »