Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. září 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. září 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Gigagalaxy Zoom: Střed Galaxie

Uznání: ESO / Stéphane Guisard - copyright: Stéphane Guisard

Centrální část Mléčné dráhy od Střelce po Štíra je opravdu nádherná část pozemské noční oblohy. Tato oblast je zachycena zde, na rozsáhlé gigapixelové mozaice 52 polí, která zachycují 34 krát 20 stupňů na 1200 jednotlivých snímcích s více než 200 hodinami expozičního času. Snímky byly pořízeny během 29 nocí malým dalekohledem jako součást projektu Evropské jižní observatoře Gigagalaxy Zoom Project pod výjmečně jasnou a temnou oblohou observatoře ESO Paranal v Chile. Tento kosmický pohled bere dech a ukazuje spletité prachové pásy, jasné mlhoviny a hvězdokupy rozeseté po centrálním hvězdném poli naší Galaxie. Začněte vlevo a podívejte se na mlhoviny Laguna a Trifid, Kočičí tlapka, mlhovinu Dýmka a barevné mraky u Rho Ophiuchi a Antaresu (vpravo).

Štítky: Mléčná dráha, Galaktický střed, Widefield, Gigagalaxy zoom project, Gigapixel


38. vesmírný týden 2021

38. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 9. do 26. 9. 2021. Měsíc mění fázi od úplňku k poslední čtvrti. Večer je vidět nízko nad západem Venuše a poblíž jižního obzoru Jupiter a Saturn. Aktivita Slunce je nízká. Soukromá mise Inspiration4 čtveřice neprofesionálních astronautů je skutečným milníkem v komerční kosmonautice. Čínská mise Šen-čou 12 skončila. V souvislosti s nástupem satelitních mega-konstelací přijal sjezd ČAS rezoluci směrem k Vládě ČR o nutnosti novelizace práva využívání kosmického prostoru. Před 230 lety se narodil Johann Encke, po němž je pojmenována druhá periodická kometa a před 175 lety byl objeven Neptun.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Bolid nad Laka

  Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2021 obdržel snímek „Bolid nad Laka“, jehož autorem je Lukáš Veselý     Bolid nad Laka, to je poněkud tajemný název snímku, který astrofotograf Lukáš Veselý zaslal do soutěže Česká astrofotografie měsíce a vyhrál s ním

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Aktívna oblasť AR2871

Aktívna oblasť AR2871 vyprodukovala na Slnku ďalšiu erupciu.

Další informace »