Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. červenec 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. červenec 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Temná řeka k Antaresu

Uznání a copyright: Jason Jennings

Na spojnici mlhoviny Dýmka s barevnou oblastí u jasné hvězdy Antares je tmavé mračno zvané Temná řeka, z obrázku vytéká levým okrajem. Ponurost Temné řeky je dána absorpcí světla hvězd pozadí prachem, který absorbuje světlo hvězd pozadí, ačkoliv tmavá mlhovina většinou obsahuje vodík a molekulární plyn. Prachem obklopený rudý veleobr Antares vytváří neobvykle jasnou žlutou reflekční mlhovinu. Jasná modrá dvoujhvězda Rho Ophiuchi nad ním je ponořená do jedné z typických modravých reflekčních mlhovin, ale oblast posévají také červené emisní mlhoviny. Vpravo nahoře od Antaresu je vidět kulová hvězdokupa M4, i když se nachází daleko za barvitými mračny ve vzdálenosti asi 7000 světelných let. Temná řeka je vzdálena asi 500 světelných let. Tento barevný kout nebe je mozaikou teleskopických snímků pokrývajících skoro 10 stupňů (20 úplňků) v souhvězdí Štíra (Scorpius).

Štítky: Emise, Absorpce, Mlhoviny, Dark, Antares rho ophiuchi


38. vesmírný týden 2021

38. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 9. do 26. 9. 2021. Měsíc mění fázi od úplňku k poslední čtvrti. Večer je vidět nízko nad západem Venuše a poblíž jižního obzoru Jupiter a Saturn. Aktivita Slunce je nízká. Soukromá mise Inspiration4 čtveřice neprofesionálních astronautů je skutečným milníkem v komerční kosmonautice. Čínská mise Šen-čou 12 skončila. V souvislosti s nástupem satelitních mega-konstelací přijal sjezd ČAS rezoluci směrem k Vládě ČR o nutnosti novelizace práva využívání kosmického prostoru. Před 230 lety se narodil Johann Encke, po němž je pojmenována druhá periodická kometa a před 175 lety byl objeven Neptun.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Bolid nad Laka

  Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2021 obdržel snímek „Bolid nad Laka“, jehož autorem je Lukáš Veselý     Bolid nad Laka, to je poněkud tajemný název snímku, který astrofotograf Lukáš Veselý zaslal do soutěže Česká astrofotografie měsíce a vyhrál s ním

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Aktívna oblasť AR2871

Aktívna oblasť AR2871 vyprodukovala na Slnku ďalšiu erupciu.

Další informace »