Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. červenec 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. červenec 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Temná řeka k Antaresu

Uznání a copyright: Jason Jennings

Na spojnici mlhoviny Dýmka s barevnou oblastí u jasné hvězdy Antares je tmavé mračno zvané Temná řeka, z obrázku vytéká levým okrajem. Ponurost Temné řeky je dána absorpcí světla hvězd pozadí prachem, který absorbuje světlo hvězd pozadí, ačkoliv tmavá mlhovina většinou obsahuje vodík a molekulární plyn. Prachem obklopený rudý veleobr Antares vytváří neobvykle jasnou žlutou reflekční mlhovinu. Jasná modrá dvoujhvězda Rho Ophiuchi nad ním je ponořená do jedné z typických modravých reflekčních mlhovin, ale oblast posévají také červené emisní mlhoviny. Vpravo nahoře od Antaresu je vidět kulová hvězdokupa M4, i když se nachází daleko za barvitými mračny ve vzdálenosti asi 7000 světelných let. Temná řeka je vzdálena asi 500 světelných let. Tento barevný kout nebe je mozaikou teleskopických snímků pokrývajících skoro 10 stupňů (20 úplňků) v souhvězdí Štíra (Scorpius).

Štítky: Emise, Absorpce, Mlhoviny, Dark, Antares rho ophiuchi


9. vesmírný týden 2020

9. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 24. 2. do 1. 3. 2020. Měsíc je mezi novem a první čtvrtí. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a také některé komety. Ráno je vidět nejlépe Mars, ale vylézá také Jupiter a Saturn. Česká firma S.A.B. Aerospace dokončila přípravy vypouštěcího zařízení – dispenzeru – družic, určeného pro raketu Vega. Před 200 lety se narodil americký astronom, objevitel komet, Lewis A. Swift.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

NLO 7

Další informace »