Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. červenec 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. červenec 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Temná řeka k Antaresu

Uznání a copyright: Jason Jennings

Na spojnici mlhoviny Dýmka s barevnou oblastí u jasné hvězdy Antares je tmavé mračno zvané Temná řeka, z obrázku vytéká levým okrajem. Ponurost Temné řeky je dána absorpcí světla hvězd pozadí prachem, který absorbuje světlo hvězd pozadí, ačkoliv tmavá mlhovina většinou obsahuje vodík a molekulární plyn. Prachem obklopený rudý veleobr Antares vytváří neobvykle jasnou žlutou reflekční mlhovinu. Jasná modrá dvoujhvězda Rho Ophiuchi nad ním je ponořená do jedné z typických modravých reflekčních mlhovin, ale oblast posévají také červené emisní mlhoviny. Vpravo nahoře od Antaresu je vidět kulová hvězdokupa M4, i když se nachází daleko za barvitými mračny ve vzdálenosti asi 7000 světelných let. Temná řeka je vzdálena asi 500 světelných let. Tento barevný kout nebe je mozaikou teleskopických snímků pokrývajících skoro 10 stupňů (20 úplňků) v souhvězdí Štíra (Scorpius).

Štítky: Emise, Absorpce, Mlhoviny, Dark, Antares rho ophiuchi


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »