Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. červenec 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. červenec 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Fermiho gama pulsary

NASA, DOE, Fermi LAT Collaboration

Pulsary jsou rychle rotující, v supernovách zrozené neutronové hvězdy, když se zhroutilo jádro pozůstávající po smrtícím výbuchu hmotné hvězdy. Tradičně se identifikují a studují pozorováním svých pravidelných rádiových pulsací a nyní byly též detekovány Fermiho gama kosmickým dalekohledem v extrémních gama energiích dva tucty pulsarů. Mezi tyto detekce patří 16 pulsarů s identifikovanou pulsací samotné gama emise. Tato celooblohová gama mapa orientovaná podle roviny Mléčné dráhy ukazuje polohy pulsarů i s 16 novými žlutě zakroužkovanými Fermiho pulsary a 8 předtím známých radiových pulsarů je zakroužkováno fialově. Bizardní hvězdné mrtvoly vpravo, pulsary Vela, Crab a Geminga patří na gama obloze k těm nejjasnějším. Pulsary Taz, Eel a Rabbit jsou pojmenované podle mlhovin, kterým dodávají energii. Pulsary gama Cygni a CTA 1 vlevo sídlí v rozpínajících se stejnojmenných zbytcích supernov.

Štítky: Supernova, Zbytek supernovy, Pulsar, Neutronová hvězda, Gamma ray


24. vesmírný týden 2024

24. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 6. do 16. 6. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Planety můžeme pozorovat pouze nízko na ranní obloze, nejvýše je Saturn a Mars. Na Slunci je stále ještě hodně skvrn. V sobotu 8. 6. došlo navíc k silné erupci s nadějí na polární záři. Kosmická loď Starliner byla konečně vypuštěna a úspěšně dorazila k Mezinárodní vesmírné stanici. SuperHeavy Starship ohromila při 4. testovacím letu přistáním obou stupňů na mořskou hladinu. Před 180 lety se narodil W. R. Brooks, mj. spoluobjevitel známé komety 12P, jejíž prach je nyní dobře vidět i ze Země.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

C/2021 S3 PanSTARRS

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2024 obdržel snímek „C/2021 S3 PanSTARRS“, jehož autorem je Miloš Gnida   Dnešní vítězný snímek soutěže Česká astrofotografie měsíce, který pořídil astrofotograf Miloš Gnida, nám přináší pohled hned na několik astronomických objektů. Jednak,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Skvrny na Slunci

Fotoaparát Nikon COOLPIX B500

Další informace »