Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. červenec 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. červenec 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Fermiho gama pulsary

NASA, DOE, Fermi LAT Collaboration

Pulsary jsou rychle rotující, v supernovách zrozené neutronové hvězdy, když se zhroutilo jádro pozůstávající po smrtícím výbuchu hmotné hvězdy. Tradičně se identifikují a studují pozorováním svých pravidelných rádiových pulsací a nyní byly též detekovány Fermiho gama kosmickým dalekohledem v extrémních gama energiích dva tucty pulsarů. Mezi tyto detekce patří 16 pulsarů s identifikovanou pulsací samotné gama emise. Tato celooblohová gama mapa orientovaná podle roviny Mléčné dráhy ukazuje polohy pulsarů i s 16 novými žlutě zakroužkovanými Fermiho pulsary a 8 předtím známých radiových pulsarů je zakroužkováno fialově. Bizardní hvězdné mrtvoly vpravo, pulsary Vela, Crab a Geminga patří na gama obloze k těm nejjasnějším. Pulsary Taz, Eel a Rabbit jsou pojmenované podle mlhovin, kterým dodávají energii. Pulsary gama Cygni a CTA 1 vlevo sídlí v rozpínajících se stejnojmenných zbytcích supernov.

Štítky: Supernova, Zbytek supernovy, Pulsar, Neutronová hvězda, Gamma ray


9. vesmírný týden 2020

9. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 24. 2. do 1. 3. 2020. Měsíc je mezi novem a první čtvrtí. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a také některé komety. Ráno je vidět nejlépe Mars, ale vylézá také Jupiter a Saturn. Česká firma S.A.B. Aerospace dokončila přípravy vypouštěcího zařízení – dispenzeru – družic, určeného pro raketu Vega. Před 200 lety se narodil americký astronom, objevitel komet, Lewis A. Swift.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

NLO 7

Další informace »