Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. říjen 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. říjen 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Temný pulsar v CTA 1

Uznání: NASA, S. Pineault (DRAO)

Kde je pulsar? Mlhovina CTA 1 už dříve vykazovala rozpínající se zbytek supernovy, výtrysk a očekával se i bodový zdroj - pulsar, rotující neutronová hvězda, která vyzařuje pulzy v rádiových energiích. Ale žádné rádiové pulzy nebyly zjištěny. NASA nedávno vypustil kosmický dalekohled Fermi, který tuto záhadu svými několika počátečními pozorováními nyní rozřešil a ukazuje se, že tento bodový zdroj pulzuje v gama energiích. Tento podivný zdroj je první své třídy, která se může nazývat "temné pulsary", tedy rotující neutronové hvězdy, které pulzují jenom v záření o vysokých energiích. Tyto pulsary možná nepůjdou detekovat v rádiovém nebo viditelném světle, pokud vyzařují v úzkém paprsku, který není na Zemi vidět. Pokud je to pravda, tak by naše Galaxie mohla mít pro Fermi více pulsarů pro objevení. Studium vlastností gama paprsků z pulsarů poskytuje hodnotné údaje z emisních oblastí na neutronových hvězdách. Na tomto obrázku je poloha pulsaru vyznačena v širším CTA 1 zbytku supernovy. Ve vloženém obrazu je umělecká ilustrace tohoto pulsaru vyzařujícího gama paprsky.

Štítky: Gama záření, Pulsar, CTA 1


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše ve 3:30

Pořízeno ve 3:30 ráno velmi blízko východního obzoru.

Další informace »