Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. říjen 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. říjen 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Temný pulsar v CTA 1

Uznání: NASA, S. Pineault (DRAO)

Kde je pulsar? Mlhovina CTA 1 už dříve vykazovala rozpínající se zbytek supernovy, výtrysk a očekával se i bodový zdroj - pulsar, rotující neutronová hvězda, která vyzařuje pulzy v rádiových energiích. Ale žádné rádiové pulzy nebyly zjištěny. NASA nedávno vypustil kosmický dalekohled Fermi, který tuto záhadu svými několika počátečními pozorováními nyní rozřešil a ukazuje se, že tento bodový zdroj pulzuje v gama energiích. Tento podivný zdroj je první své třídy, která se může nazývat "temné pulsary", tedy rotující neutronové hvězdy, které pulzují jenom v záření o vysokých energiích. Tyto pulsary možná nepůjdou detekovat v rádiovém nebo viditelném světle, pokud vyzařují v úzkém paprsku, který není na Zemi vidět. Pokud je to pravda, tak by naše Galaxie mohla mít pro Fermi více pulsarů pro objevení. Studium vlastností gama paprsků z pulsarů poskytuje hodnotné údaje z emisních oblastí na neutronových hvězdách. Na tomto obrázku je poloha pulsaru vyznačena v širším CTA 1 zbytku supernovy. Ve vloženém obrazu je umělecká ilustrace tohoto pulsaru vyzařujícího gama paprsky.

Štítky: Gama záření, Pulsar, CTA 1


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »