Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. říjen 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. říjen 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Měsíce, prstence a nečekané barvy na Saturnu

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Proč se na Saturnu objevily takové podivné barvy? Kosmická sonda Cassini, která nyní obíhá Saturn, odeslala snímky, které ukazují, že severní polokoule naší nejokázalejší planety s prstenci v celé sluneční soustavě od příletu sondy Cassini v roce 2004 o poznání změnila barvy a nyní má neobvyklé a nečekané barvy. A nikdo neví proč. Ačkoliv příčina spousty barev Saturnu není známa, tak nedávná změna barev se považuje za sezónní změnu. Na snímku nahoře jsou neobvyklé barvy vidět na sever od tmavých stínů prstenců. V dolní části snímku je téměř zboku vidět jako ostří tenká rovina částic prstence. Nad prstenci je krásně vidět oblační měsíc Titan a při podrobnější prohlídce lze objevit ještě další tři měsíce. Sonda Cassini přiletěla k Saturnu v roce 2004 a údaje a snímky, které odesílá zpátky nejenom že přispěly k hlubšímu pochopení atmosféry, měsíců a prstenců, ale také vedly k novým záhadám.

Štítky: Saturn, Cassini, Titan


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mléčná dráha

Asi 1,5 hodiny jenom, dost rušila vysoká oblačnost, ale nakonec to vyšlo lépe než jsem očekával, ale část snímků musela do koše. 30.4.2025 z Říčan u Prahy (50 mm / 2.8 / ISO 800 / 1 min snímek)

Další informace »