Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. říjen 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. říjen 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Ve středu mlhoviny Laguna

Uznání: A. Caulet (ST-ECF, ESA), NASA

Střed mlhoviny Laguna je úplná smršť vznikání hvězd. Vlevo nahoře jsou vidět přinejmenším dva trychtýřovité mraky, každý dlouhý zhruba polovinu světelného roku, které byly utvářeny extrémně silnými hvězdnými větry a intenzivním energetickým světlem hvězd. Oblast osvětluje velice jasná blízká hvězda Hershel 36. Rozsáhlé stěny prachu skrývají a zčervenávají další horké mladé hvězdy. Jak se energie z těchto hvězd přelévá do chladného prachu a plynu, tak mohou v přilehlých oblastech vznikat velké teplotní rozdíly, což zase může vyvolávat střihové větry, které mohou způsobovat ty trychtýře. Tento snímek, který zabírá asi 5 světelných let, pořídil v roce 1995 Hubblův kosmický dalekohled. Mlhovina Laguna je též známa jako M8 a nachází se asi 5000 světelných let daleko v souhvězdí Střelce (Sagittarius).

Štítky: Star-formation, M8, Lagoon Nebula


13. vesmírný týden 2020

13. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 23. 3. do 29. 3. 2020. Měsíc bude v novu. Večer je vidět jasná planeta Venuše. Ráno jsou poblíž sebe Mars, Jupiter a Saturn. Zájemci o komety si mohou dvě středně jasné prohlédnout relativně vysoko na obloze a jednu také večer nízko na západě. V neděli 29. března přecházíme na letní čas. Přes utlumení dění ve společnosti ještě probíhají nějaké starty raket a přípravy běží, s patřičnými karanténními opatřeními, i směrem ke startu Sojuzu k ISS. Před 365 lety se narodil Christiaan Huygens, objevitel měsíce Titan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC 2264 RGB SHO

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2020 obdržel snímek „NGC 2264“, jehož autorem je Pavol Kollarik   Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2020 obdržel snímek „NGC 2264“, jehož autorem je Pavol Kollarik. Za devatero horami a devatero řekami, ještě dál než běhá po obloze

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše a Plejády

Další informace »