Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. říjen 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. říjen 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Ve středu mlhoviny Laguna

Uznání: A. Caulet (ST-ECF, ESA), NASA

Střed mlhoviny Laguna je úplná smršť vznikání hvězd. Vlevo nahoře jsou vidět přinejmenším dva trychtýřovité mraky, každý dlouhý zhruba polovinu světelného roku, které byly utvářeny extrémně silnými hvězdnými větry a intenzivním energetickým světlem hvězd. Oblast osvětluje velice jasná blízká hvězda Hershel 36. Rozsáhlé stěny prachu skrývají a zčervenávají další horké mladé hvězdy. Jak se energie z těchto hvězd přelévá do chladného prachu a plynu, tak mohou v přilehlých oblastech vznikat velké teplotní rozdíly, což zase může vyvolávat střihové větry, které mohou způsobovat ty trychtýře. Tento snímek, který zabírá asi 5 světelných let, pořídil v roce 1995 Hubblův kosmický dalekohled. Mlhovina Laguna je též známa jako M8 a nachází se asi 5000 světelných let daleko v souhvězdí Střelce (Sagittarius).

Štítky: Star-formation, M8, Lagoon Nebula


40. vesmírný týden 2020

40. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 9. do 4. 10. 2020. Měsíc bude v úplňku. Večer jsou nízko nad jihem Jupiter a Saturn, po půlnoci je velmi vysoko nad jihovýchodem Mars a nad ránem je vidět jasná Venuše. Aktivita Slunce je nízká. Minulý týden přinesl jen jediný, ale úspěšný, start čínské rakety. V tomto týdnu by mohla přijít startovací nálož až se třemi nebo dvěma starty denně. Před 100 lety se narodil italský inženýr Bepi Colombo, který navrhl gravitační manévry u planet (cesta k Merkuru kolem Venuše) a jmenuje se po něm evropská sonda k nejmenší planetě.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Expedícia Perzeidy 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2020 získal snímek „Expedícia Perzeidy 2020“, jehož autorem je Robert Barsa   Slzy svatého Vavřince. Pravděpodobně jste toto pojmenování někdy slyšeli. Kdo byl svatý Vavřinec a proč o něm píšeme v tomto textu? Každý rok, okolo

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Saturn

Foceno v primárním ohnisku Canon eos dalekohled Bresser AR 152/760 mm

Další informace »