Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. červenec 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. červenec 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Pilíře Orlího hradu

Uznání a copyright: Emanuele Colognato & Jim Wood (Backyard Skies)

Co rozsvěcuje tento hrad vznikání hvězd? Dobře známá Orlí mlhovina jasně září v mnoha barvách najednou. Snímek nahoře se skládá ze tří takových barev zářícího plynu. Pilíře tmavého prachu pěkně obkreslují některé hustší věže vznikání hvězd. Energetické světlo z hmotných mladých hvězd způsobuje záření plynu a efektivně odpařuje část prachu a plynu z rodného pilíře. Mnoho z těchto hvězd po několika miliónech let bude explodovat a tak zase vrátí většinu prvků zpět do mlhoviny, ze které vznikly. Tento proces vytváří otevřenou hvězdokupu známou jako M16.

Štítky: M16, Orlí mlhovina, Pillars


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mléčná dráha

Asi 1,5 hodiny jenom, dost rušila vysoká oblačnost, ale nakonec to vyšlo lépe než jsem očekával, ale část snímků musela do koše. 30.4.2025 z Říčan u Prahy (50 mm / 2.8 / ISO 800 / 1 min snímek)

Další informace »