Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. únor 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. únor 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Uvnitř Orlí mlhoviny

Uznání a copyright: T. A. Rector & B. A. Wolpa, NOAO, AURA

Zdálky to celé vypadá jako orel. Ovšem při bližším pohledu na Orlí mlhovinu je vidět jasná oblast, která je ve skutečnosti oknem do středu větší prachové obálky. Tímto oknem je vidět jasně osvětlená dílna, kde vzniká celá otevřená hvězdokupa. V této dutině, kde stále vznikají hvězdy, se nacházejí vysoké pilíře a kulaté globule tmavého prachu a studeného molekulárního plynu. Již je vidět několik mladých jasných modrých hvězd, jejichž světlo a větry vypalují a vytlačují zbývající filamenty a stěny z plynu a prachu. Orlí emisní mlhovina označovaná M16 se nachází 6500 světelných let daleko, má asi 20 světelných let a je vidět i triedrem v souhvězdí Hada (Serpens). Tento snímek kombinuje tři specificky emitované barvy a byl pořízen 0.9 m dalekohledem observatoře Kitt Peak v Arizoně v USA.

Štítky: Star-formation, M16, Orlí mlhovina


6. vesmírný týden 2023

6. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 2. do 12. 2. 2023. Měsíc je ve fázi úplňku a ubývá k poslední čtvrti. Velmi nízko na večerní obloze je výrazná planeta Venuše a o něco výše také jasný Jupiter. Nejvýše najdeme večer Mars, k němuž se zdánlivě na obloze blíží i kometa C/2022 E3 (ZTF). Aktivita Slunce se snížila, ale v lednu bylo zatím největší množství skvrn. Raketa Falcon 9 společnosti SpaceX překonala hranici 200 úspěšných startů. Máme tu i starty ruských raket. Před pěti lety vynesl Falcon Heavy při svém inauguračním letu automobil Tesla.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tromsø lights

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2022 získal snímek „Tromsø lights“, jehož autorem je Jan Klíma     Kdo by neznal slavnou polární záři. Ať již ze snímků oblohy z dalekého severu či z ještě, alespoň pro nás ještě vzdálenějšího jihu, nebo třeba z divadelní hry

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ Měsíce

Východ Měsíce

Další informace »