Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. únor 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. únor 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Uvnitř Orlí mlhoviny

Uznání a copyright: T. A. Rector & B. A. Wolpa, NOAO, AURA

Zdálky to celé vypadá jako orel. Ovšem při bližším pohledu na Orlí mlhovinu je vidět jasná oblast, která je ve skutečnosti oknem do středu větší prachové obálky. Tímto oknem je vidět jasně osvětlená dílna, kde vzniká celá otevřená hvězdokupa. V této dutině, kde stále vznikají hvězdy, se nacházejí vysoké pilíře a kulaté globule tmavého prachu a studeného molekulárního plynu. Již je vidět několik mladých jasných modrých hvězd, jejichž světlo a větry vypalují a vytlačují zbývající filamenty a stěny z plynu a prachu. Orlí emisní mlhovina označovaná M16 se nachází 6500 světelných let daleko, má asi 20 světelných let a je vidět i triedrem v souhvězdí Hada (Serpens). Tento snímek kombinuje tři specificky emitované barvy a byl pořízen 0.9 m dalekohledem observatoře Kitt Peak v Arizoně v USA.

Štítky: Star-formation, M16, Orlí mlhovina


21. vesmírný týden 2025

21. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 5. do 25. 5. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a potká se s ranními planetami. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je zvýšená a minulý týden jsme shlédli několik velmi silných erupcí během jediného dne. Připravuje se devátý testovací let Super Heavy Starship. Europa Clipper si osahal Mars. Před 115 lety Země prošla ohonem Halleyovy komety a spustil se tak jeden z prvních velkých hoaxů o zamoření atmosféry kyanidem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

galaxie M87

Newton 1000/200 + kamera ZWO ASI 183 MC

Další informace »