Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. prosinec 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. prosinec 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Thackerayovy globule

Uznání: Hubble Heritage Team (STScI/AURA), NASA

Na pozadí na hvězdy bohatého pole a zářícího vodíku na tomto podrobném snímku IC 2944, jasné hvězdotvorné oblasti vzdálené 5900 světelných let v souhvězdí Kentaur (Centaurus) z Hubblova kosmického dalekohledu, jsou v siluetě vidět neprůhledná mračna mezihvězdného plynu a prachu. Tu největší temnou globuli poprvé uviděl jihoaftrický astronom A. D. Thackeray v roce 1950 a jde nejspíše o dvě překrývající se mračna, každé velké více jak jeden světelný rok. Obě kombinovaná mračna obsahují materiál ekvivalentní hmotnosti asi 15 hmotností Slunce, ovšem zhroutí se nakonec za vzniku hmotných hvězd? Podle dalších údajů z ostrých Hubblových snímků jsou Thackerayovy globule rozděleny a rozbrázděny jako důsledek intenzivní ultrafialové radiace z mladých, horkých hvězd, které již dodávají energii a zahřívají tu jasnou emisní mlhovinu. Tyto a podobné temné globule, o kterých je známo, že jsou spojené s jinými hvězdotvornými oblastmi mohou být nakonec rozpuštěny svým nepřátelským okolím jako kosmické hrudky másla v horké pánvi.

Štítky: Molecular clouds, Globules, Emission nebulas


19. vesmírný týden 2021

19. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 5. do 16. 5. 2021. Měsíc bude v novu a na večerní obloze projde kolem Merkuru. Večer je vidět velmi obtížně také Venuše a výše než Merkur je Mars. Ráno jsou nejvýše Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Vysoko na obloze jsou dvě amatérsky dobře dostupné komety. SpaceX si připsala další milník v podobě prvního úspěšného letu a přistání Starship SN15, bez následné exploze. Mezitím dochází k budování sítě Starlink, jejíž družice vídáme večer jako vláčky teček na obloze. Čína opět nedokázala zajistit bezpečný návrat velkého stupně rakety CZ-5B. Ingenuity na Marsu poprvé přistál jinde, než v místě startu a vystoupal až 10 metrů vysoko. Před 160 lety byla objevena jasná Tebbuttova kometa 1861 a před 40 lety naposledy letěla loď Sojuz v původní verzi před vylepšením.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Merkur na hranici obzoru

Složeno z 5000 snímků než zmizel v mracích.

Další informace »