Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. prosinec 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. prosinec 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC 1569: Vzplanutí hvězdy v trpasličí nepravidelné galaxii

Uznání: NASA, ESA, Hubble Heritage (STScI/AURA); Acknowledgement: A. Aloisi (STScI/ESA) et al.

Často se zdá, že velké spirální galaxie seženou všechnu slávu, když ve svých symetrických spirálních ramenech vystavují na odiv svoje jasné mladé modré hvězdokupy. Ale v malých nepravidelných galaxiích také vznikají hvězdy. Jak je patrné na snímku zde, trpasličí galaxie NGC 1569 zjevně prochází poryvem hvězdotvorné aktivity, která ovšem začala před 25 milióny let. Výsledné turbulentní prostředí zásobují výbuchy supernov, jak tyto kosmické detonace rozptylují materiál a spouštějí další vznikání hvězd. Tyto dvě hmotné hvězdokupy, mladistvé společnice kulových hvězdokup v naší vlastní spirální galaxii Mléčné dráze, jsou vidět vlevo od středu na tomto nádherném snímku z Hubblova kosmického dalekohledu. NGC 1569 na snímku nahoře má asi 8000 světelných let. Toto poměrně blízké překotné vznikání hvězd ve vzdálenosti jen asi 11 miliónů světelných let je pro astronomy skvělou příležitostí ke studiu populací hvězd v rychle se vyvíjejících galaxiích. NGC 1569 se nachází v souhvězdí s dlouhým krkem, v souhvězdí Žirafy (Camelopardalis).

Štítky: Galaxie, Ngc 1569, Dwarf Irregular


22. vesmírný týden 2020

22. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 5. do 31. 5. 2020. Měsíc bude v první čtvrti. Večer se loučíme s Venuší, ale její tenký srpek může být zajímavý ve dne. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říkají o pozornost planety Saturn a Jupiter, nejníže je také Mars. Stále můžeme zkusit spatřit nějaké komety. Pozorování doplňují vláčky družic Starlink, jejichž 7. start nakonec proběhne až po nejočekávanější události jara, startu Falconu 9 s pilotovanou lodí CrewDragon, jejíž start je v plánu ve středu večer. Před 90 lety se narodil známý americký astronom Frank Drake.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Lunární X

Další informace »