Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. prosinec 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. prosinec 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Domov shora

Uznání: Expedition 18 Crew, NASA

Není žádné jiné místo jako je domov. Astronaut Greg Chamitoff se dívá z okna Mezinárodní kosmické stanice (ISS) na planetu, na které jsme se všichni narodili. ISS je ve výšce asi 350 kilometrů dost vysoko, aby bylo jasně vidět zakřivení horizontu Země. V okně je vidět něco bílé ze složitých mračen a modré z životodárné atmosféry a oceánů. Kosmická stanice oběhne Zemi každých 90 minut. Pro lidi dole není obtížné vzhlédnout nahoru k ISS. ISS lze často spatřit po západu slunce, jak se pohybuje nad hlavou jako jasný světelný bod. V dalekohledech lze dokonce rozlišit celkovou strukturu stanice. Snímek nahoře byl pořízen počátkem minulého roku z laboratoře Kibo na ISS.

Štítky: Země, Kosmická stanice, Window


9. vesmírný týden 2021

9. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 3. do 7. 3. 2021. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je dobře vidět jasný Mars, který prochází pod hvězdokupou Plejády. Taky je vidět planeta Uran a planetka Vesta, která bude v opozici. Večer se dá také spatřit kužel zvířetníkového světla. Merkur je v západní elongaci, viditelný snad na denní obloze. Perseverance úspěšně testuje kamery a další přístroje na povrchu Marsu. Očekáváme start rakety Falcon 9 už v noci na pondělí. Týden bohatý na starty raket právě ukončuje výstup astronautů z ISS. Před 45 lety zasáhla Veněra 3 jako první umělé těleso Venuši, bohužel nefunkční.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Zodiakiálne svetlo a Mliečna cesta

Zvieratníkove svetlo a Mliečna cesta

Další informace »