Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. prosinec 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. prosinec 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Domov shora

Uznání: Expedition 18 Crew, NASA

Není žádné jiné místo jako je domov. Astronaut Greg Chamitoff se dívá z okna Mezinárodní kosmické stanice (ISS) na planetu, na které jsme se všichni narodili. ISS je ve výšce asi 350 kilometrů dost vysoko, aby bylo jasně vidět zakřivení horizontu Země. V okně je vidět něco bílé ze složitých mračen a modré z životodárné atmosféry a oceánů. Kosmická stanice oběhne Zemi každých 90 minut. Pro lidi dole není obtížné vzhlédnout nahoru k ISS. ISS lze často spatřit po západu slunce, jak se pohybuje nad hlavou jako jasný světelný bod. V dalekohledech lze dokonce rozlišit celkovou strukturu stanice. Snímek nahoře byl pořízen počátkem minulého roku z laboratoře Kibo na ISS.

Štítky: Země, Kosmická stanice, Window


15. vesmírný týden 2020

15. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 4. do 12. 4. 2020. Měsíc bude v superúplňku. Večer je vidět jasná planeta Venuše. Ráno jsou poblíž sebe Mars, Jupiter a Saturn. Na cestu k ISS se má vydat tříčlenná posádka v lodi Sojuz MS-16. Před 50 lety odstartovalo Apollo 13 na svoji misi s nakonec šťastným koncem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

C/2019 Y4 ATLAS skrývající se v prachu

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2020 obdržel snímek „C/2019 Y4 ATLAS skrývající se v prachu“, jehož autorem je Pavel Váňa   Již dlouho tu nebyla hezká jasná kometa. Že by C/2019 Y4 ATLAS překvapila? Zatím tomu vývoj její jasnosti  napovídá. Ale nechme se překvapit.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc, středa 8.dubna 2020, těsně před úplnkem, čas cca 1 h (SELČ).

Další informace »