Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  31. prosinec 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 31. prosinec 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Nebe v pohybu

Uznání a copyright: Video: Till Credner, (The Sky in Motion.com)
Music: túrána hott kurdis by hasta la otra méxico!


Pořád nemůžete přijít na dobré novoroční předsevzetí? Tak uvažujte o něčem vhodném pro Mezinárodní rok astronomie 2009: dívejte se nahoru a zakoušejte, učte se a těšte se z měnící se oblohy. Tato nekonečná smyčka 4 minutového videa se skládá se série 7000 snímků, které ukazují, co všechno byste mohli vidět. Nebem se po obloucích, které odrážejí vlastní rotaci planety Země, pohybují Měsíc, Slunce a hvězdy. Ale tato sekvence také ukazuje družice, nad hlavou prolétající meteory a u obzoru se pohybující mračna, která vyvolávají krásné duhové zbarvení nebo krepuskulární paprsky.
Pozvánka: Pozorujte na Nový rok Slunce! ... a navštivte české stránky Mezinárodního roku astronomie 2009.

Štítky: Obloha, Země, Video


9. vesmírný týden 2021

9. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 3. do 7. 3. 2021. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je dobře vidět jasný Mars, který prochází pod hvězdokupou Plejády. Taky je vidět planeta Uran a planetka Vesta, která bude v opozici. Večer se dá také spatřit kužel zvířetníkového světla. Merkur je v západní elongaci, viditelný snad na denní obloze. Perseverance úspěšně testuje kamery a další přístroje na povrchu Marsu. Očekáváme start rakety Falcon 9 už v noci na pondělí. Týden bohatý na starty raket právě ukončuje výstup astronautů z ISS. Před 45 lety zasáhla Veněra 3 jako první umělé těleso Venuši, bohužel nefunkční.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Zodiakiálne svetlo a Mliečna cesta

Zvieratníkove svetlo a Mliečna cesta

Další informace »