Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. leden 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. leden 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Vítejte do Mezinárodního roku astronomie

Uznání: IYA2009, IAU, UNESCO

Astronomové na celé Zemi vás zvou, abyste sami zakusili noční oblohu jako součást Mezinárodního roku astronomie 2009. Letošní rok vybrala Mezinárodní astronomická unie a UNESCO (United Nations Educational, Scientific, and Cultural Organization), neboť uplynulo 400 let, co Galileo poprvé namířil svůj dalekohled k obloze. Galileo svým malým dalekohledem objevil, že Měsíc má krátery, Venuše má fáze, Jupiter má měsíce a že Saturn má prstence. Tento rok můžete objevit tyto a mnoho dalších moderních divů z úžasné tapisérie nad našimi hlavami, kterou sdílí celé lidstvo. Pokud podobně jako mnozí jiní lidé shledáte sledování noční oblohy podivuhodné a poučné, tak nezapomeňte ve svém regionu navštívit akce MRA 2009 a řekněte to i školám nebo dětem, které by to mohlo zajímat. A také prosím prozkoumejte rozsáhlé webové stránky IYA2009, abyste si našli i mezinárodní mediální události včetně blogů, webcastů a mnohem mnohem více.
Pozvánka: Navštivte české stránky Mezinárodního roku astronomie 2009.

Štítky: IYA2009, Year of Astronomy, Asparagus


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa Crew Dragon

Další informace »