Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. leden 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. leden 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Alpská konjunkce

Uznání a copyright: Tamas Ladanyi (TWAN)

Viděli jste to? Poslední konjunkce Měsíce s jasnými planetami v roce 2008 představila 31. prosince po západu slunce mladý srpek Měsíce a brilantní Venuši. Zde jsou vidět obě nebeská světla, která dominují pozemské noční obloze v tmavém jasném horském vzduchu z Mönichkirchen v Rakousku. Minout tento pár bylo obtížné, ale pozorovatelé, kteří se podívali trochu níže k západnímu obzoru mohli za časného soumraku také zahlédnout jak se spolu ke Slunci koncem roku přibližují Jupiter s Merkurem. Na této 5 s dlouhé expozici je osvětlený srpek Měsíce sice výrazně přeexponován, ale zachycuje ještě další, pouhým okem neviditelnou planetu. Ta malá tečka světla hned nahoře nad fotografovou hlavou je vzdálená planeta Neptun.

Štítky: Měsíc, Venuše, Neptun, Konjunkce, 2008


13. vesmírný týden 2024

13. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 3. do 31. 3. 2024. Měsíc bude v úplňku a bude vidět stále později v noci. To umožní lepší pozorování komety 12P/Pons-Brooks. Na večerní obloze doplňuje jasný Jupiter ještě Merkur, který je v pondělí v maximální elongaci. Aktivitu Slunce oživily především dvě pěkné oblasti se skvrnami a hned následovaly i silné erupce. Na Sojuzu letí poprvé dvě ženy najednou. Ke startu se chystá poslední raketa Delta IV Heavy. Před 50 lety získala první detailní snímky Merkuru sonda Mariner 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2024 obdržel snímek „Kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě“, jehož autorem je Jan Beránek.   Vlasatice, dnes jim říkáme komety, budily zejména ve středověku hrůzu a děs nejen mezi obyčejnými lidmi. Možná více se o ně zajímali panovníci.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc z Malína

Měsíc ve stáří 9,4 dne

Další informace »