Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. prosinec 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. prosinec 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Venuše v Měsíci

Uznání a copyright: Johannes Schedler (Panther Observatory)
Inset: Vincent Jacques

Dne 1. prosince se jasná Venuše setkala s Jupiterem u mladého srpku Měsíce a tak vznikla inspirativní nebeská scéna na podvečerní obloze na celém světě. A při pohledu z některých míst Měsíc ve skutečnosti přešel před Venuší, takže těsné seskupení přerušil zákrytem. Tento soumračný pohled z Wildonu v Rakousku ukazuje stříbrnou večernici asi pět minut před tím, než vklouzla za tmavý měsíční okraj a po více jak hodinu zmizela z dohledu. Tento snímek je kombinací dlouhých a krátkých expozic a ukazuje na měsíčním povrchu podrobnosti osvětlené jak slabým světlem Země, tak jasným slunečním světlem. Na vloženém obrázku pořízeném později na ztemnělé obloze nad Breil-sur-Roya v jihovýchodní Francii se pod jasným měsíčním srpkem znovuobjevila třpytivá Venuše. A Jupiter vpravo nahoře asi 3 stupně od Měsíce s Venuší předvádí měsíce se svými vlastními troškami světla po obou stranách jasné planety.

Štítky: Měsíc, Venuše, Jupiter, Konjunkce, Lunar occultation


47. vesmírný týden 2019

47. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 18. 11. do 24. 11. 2019. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer za soumraku je vidět Venuše a Jupiter, blížící se do konjunkce, a Saturn. Ráno je vidět Mars a vyhoupne se i Merkur. Ultima Thule, kterou navštívila sonda New Horizons, se nyní oficiálně nazývá Arrkoth. Série zajímavých výstupů z ISS, která právě začala, má za úkol opravit astrofyzikální přístroj AMS-02. Sonda Hayabusa 2 se vrací k Zemi. Historicky už počtvrté letěl a přistál první stupeň rakety Falcon 9. Proběhly dva čínské starty v jednom dni. Před 130 lety se narodil Edwin Hubble. Mise Apollo 12 probíhala před padesáti roky. Před 25 lety startovala sonda COBE zkoumající reliktní záření.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC6888 a PN G75.5+1.7

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2019 obdržel snímek „NGC6888 a PN G75.5+1.7“, jehož autorem je Vladimír Nádvorník   Hvězdné objekty mívají často poněkud tajemná označení, která i mnoha astronomům dokonce ani nenaznačí … Tak třeba „NGC6888 a PN G75.5+1.7“ z titulku tohoto

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Galaxie M110 (NGC205)

Další informace »