Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. prosinec 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. prosinec 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Venuše v Měsíci

Uznání a copyright: Johannes Schedler (Panther Observatory)
Inset: Vincent Jacques

Dne 1. prosince se jasná Venuše setkala s Jupiterem u mladého srpku Měsíce a tak vznikla inspirativní nebeská scéna na podvečerní obloze na celém světě. A při pohledu z některých míst Měsíc ve skutečnosti přešel před Venuší, takže těsné seskupení přerušil zákrytem. Tento soumračný pohled z Wildonu v Rakousku ukazuje stříbrnou večernici asi pět minut před tím, než vklouzla za tmavý měsíční okraj a po více jak hodinu zmizela z dohledu. Tento snímek je kombinací dlouhých a krátkých expozic a ukazuje na měsíčním povrchu podrobnosti osvětlené jak slabým světlem Země, tak jasným slunečním světlem. Na vloženém obrázku pořízeném později na ztemnělé obloze nad Breil-sur-Roya v jihovýchodní Francii se pod jasným měsíčním srpkem znovuobjevila třpytivá Venuše. A Jupiter vpravo nahoře asi 3 stupně od Měsíce s Venuší předvádí měsíce se svými vlastními troškami světla po obou stranách jasné planety.

Štítky: Měsíc, Venuše, Jupiter, Konjunkce, Lunar occultation


8. vesmírný týden 2020

8. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 2. do 23. 2. 2020. Měsíc bude v novu, v první polovině týdne bude viditelný na ranní obloze spolu s planetami Mars, Jupiter a Saturn. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a končí viditelnost Merkuru. Večerní obloha nabízí také dvě komety. Podařily se všechny plánované starty v čele se sondou Solar Orbiter. Odloženy byly jen Starlinky. Před 90 lety si Clyde Tombaugh poprvé všimnul Pluta.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Halo

Další informace »