Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. prosinec 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. prosinec 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Venuše v Měsíci

Uznání a copyright: Johannes Schedler (Panther Observatory)
Inset: Vincent Jacques

Dne 1. prosince se jasná Venuše setkala s Jupiterem u mladého srpku Měsíce a tak vznikla inspirativní nebeská scéna na podvečerní obloze na celém světě. A při pohledu z některých míst Měsíc ve skutečnosti přešel před Venuší, takže těsné seskupení přerušil zákrytem. Tento soumračný pohled z Wildonu v Rakousku ukazuje stříbrnou večernici asi pět minut před tím, než vklouzla za tmavý měsíční okraj a po více jak hodinu zmizela z dohledu. Tento snímek je kombinací dlouhých a krátkých expozic a ukazuje na měsíčním povrchu podrobnosti osvětlené jak slabým světlem Země, tak jasným slunečním světlem. Na vloženém obrázku pořízeném později na ztemnělé obloze nad Breil-sur-Roya v jihovýchodní Francii se pod jasným měsíčním srpkem znovuobjevila třpytivá Venuše. A Jupiter vpravo nahoře asi 3 stupně od Měsíce s Venuší předvádí měsíce se svými vlastními troškami světla po obou stranách jasné planety.

Štítky: Měsíc, Venuše, Jupiter, Konjunkce, Lunar occultation


9. vesmírný týden 2026

9. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 23. 2. do 1. 3. 2026. Měsíc bude v první čtvrti, přiblíží se Uranu, Plejádám i Jupiteru. Ještě za světla po západu Slunce začíná být vidět Venuše. Za soumraku je dobře vidět Merkur a nízko je po setmění už i Saturn a Neptun. Za tmy je večer vysoko Uran a Jupiter. Aktivita Slunce velmi nízká. Test plnění rakety SLS kapalným kyslíkem a vodíkem byl úspěšný, mise Artemis II má zatím zelenou. NASA tvrdě zkritizovala Boeing za problémy mise Starlineru k ISS. Před 60 lety zasáhlo nefunkční pouzdro Veněry 3 planetu Venuši.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

M27 přes 1.54m Dánský dalekohled, La Silla

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2025 obdržel snímek autorů Kamil Hornoch a Martin Myslivec s názvem M27 – Dumbbell Nebula Kalendář ukazuje datum 14. srpna 1758 a francouzský astronom Charles Messier na observatoři v Hôtel de Cluny v Paříži pátrá po Halleyově kometě. Pátrá však již

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polární záře, Kostomlaty pod Milešovkou 19.1.2026

Další informace »