Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. prosinec 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. prosinec 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Úsměv na nebi

Uznání a copyright: Mike Salway (IceInSpace)

Na pondělní obloze nad Brisbane Water na centrálním pobřeží Nového jižního Walesu v Austrálii byly při západu vidět úžasné barvy a dramatické odrazy mraků. K vidění byla též pozoruhodná konjunkce srpku Měsíce, Venuše a Jupiteru, která za soumraku vytvořila usmívající se tvář. Zatímco setkání dvou jasných planet a Měsíce přivádělo k nadšení pozorovatele na celé Zemi, tak astronom Mike Salway hlásí zvláštní potíže při pořizování tohoto krásného pohledu jako odhánění komárů a přeháňky na bažinatém pobřeží. Z jeho perspektivy na jižní polokouli je brilantní Venuše v nejvyšším bodě tohoto nebeského seskupení. Na západní obloze po slunce západu i nadále dominuje pár Venuše s Jupiterem, ale Měsíc se už dnes blíží ke své první čtvrti.

Štítky: Měsíc, Venuše, Jupiter, Konjunkce, Západ slunce


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac v prvej štvrti

Mesiac vo farbe, farby sú zvýraznené nastavením väčšej farebnej sýtosti. Niektoré vyvrelé horniny sú sfarbené do modra

Další informace »