Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. prosinec 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. prosinec 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Úsměv na nebi

Uznání a copyright: Mike Salway (IceInSpace)

Na pondělní obloze nad Brisbane Water na centrálním pobřeží Nového jižního Walesu v Austrálii byly při západu vidět úžasné barvy a dramatické odrazy mraků. K vidění byla též pozoruhodná konjunkce srpku Měsíce, Venuše a Jupiteru, která za soumraku vytvořila usmívající se tvář. Zatímco setkání dvou jasných planet a Měsíce přivádělo k nadšení pozorovatele na celé Zemi, tak astronom Mike Salway hlásí zvláštní potíže při pořizování tohoto krásného pohledu jako odhánění komárů a přeháňky na bažinatém pobřeží. Z jeho perspektivy na jižní polokouli je brilantní Venuše v nejvyšším bodě tohoto nebeského seskupení. Na západní obloze po slunce západu i nadále dominuje pár Venuše s Jupiterem, ale Měsíc se už dnes blíží ke své první čtvrti.

Štítky: Měsíc, Venuše, Jupiter, Konjunkce, Západ slunce


49. vesmírný týden 2019

49. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 2. 12. do 8. 12. 2019. Měsíc bude v první čtvrti. Podvečerní obloha patří Venuši a Saturnu, Jupiter rychle mizí. Ráno je vidět Merkur a Mars. Na ISS má proběhnout další výstup k AMS-02 a měly by k ní startovat dvě zásobovací lodi. Před 380 lety byl pozorován první přechod Venuše přes sluneční kotouč.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC6888 a PN G75.5+1.7

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2019 obdržel snímek „NGC6888 a PN G75.5+1.7“, jehož autorem je Vladimír Nádvorník   Hvězdné objekty mívají často poněkud tajemná označení, která i mnoha astronomům dokonce ani nenaznačí … Tak třeba „NGC6888 a PN G75.5+1.7“ z titulku tohoto

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Planety nad západním obzorem

Další informace »