Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. prosinec 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. prosinec 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Lunární diamant

Uznání a copyright: Deirdre Kelleghan

Kamery po celém světě tento týden mířily k obloze, aby zaznamenaly nádhernou konjunkci srpku Měsíce s planetami Venuší a Jupiterem. Ale astronomka-umělkyně Deirdre Kelleghan zaznamenala svá pozorování kresbou této nebeské události. Její malý dalekohled jí v hrabství Wicklow v Irsku umožnil sledovat tento lunární zákryt, když brilantní Venuše zmizela za tmavým okrajem Měsíce a potom se znovuobjevila za jasným lunárním okrajem. Svoji nádhernou kresbu znovuobjevení Venuše pořídila na papír velikosti A3 pastely Conte při velice chladném počasí. Poznamenala přitom, "Pohled, jak se Venuše znovu zatřpytila jako diamant přilepený na měsíc, byl úžasný."

Štítky: Měsíc, Venuše, Zákryt, Konjunkce, Sketch


46. vesmírný týden 2019

46. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 11. 11. do 17. 11. 2019. Měsíc bude v úplňku. Merkur projde v pondělí před kotoučem Slunce. Večer za soumraku je vidět Jupiter a Saturn, ale velmi nízko na jihozápadě už se objevuje i jasná Venuše jako Večernice. Ráno je vidět Mars. Povedl se pěkný zákryt planetkou Sylvia a máme před sebou další zajímavé zákryt hvězd planetkou i Měsícem. Boeing provedl úspěšný test úniku Starlineru z rampy, ačkoli jeden z padáků selhal. SpaceX vyšle po delší odmlce další Falcon 9 s družicemi Starlink, a to s několika prvenstvími. Na ISS mají vystoupit do kosmu Andrew Morgan a Luca Parmitano. Před 50 lety odstartovala k Měsíci posádka v kosmické lodi Apollo 12.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC6888 a PN G75.5+1.7

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2019 obdržel snímek „NGC6888 a PN G75.5+1.7“, jehož autorem je Vladimír Nádvorník   Hvězdné objekty mívají často poněkud tajemná označení, která i mnoha astronomům dokonce ani nenaznačí … Tak třeba „NGC6888 a PN G75.5+1.7“ z titulku tohoto

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Přechod Merkuru Barva

Přechod Merkuru

Další informace »