Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. prosinec 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. prosinec 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Lunární diamant

Uznání a copyright: Deirdre Kelleghan

Kamery po celém světě tento týden mířily k obloze, aby zaznamenaly nádhernou konjunkci srpku Měsíce s planetami Venuší a Jupiterem. Ale astronomka-umělkyně Deirdre Kelleghan zaznamenala svá pozorování kresbou této nebeské události. Její malý dalekohled jí v hrabství Wicklow v Irsku umožnil sledovat tento lunární zákryt, když brilantní Venuše zmizela za tmavým okrajem Měsíce a potom se znovuobjevila za jasným lunárním okrajem. Svoji nádhernou kresbu znovuobjevení Venuše pořídila na papír velikosti A3 pastely Conte při velice chladném počasí. Poznamenala přitom, "Pohled, jak se Venuše znovu zatřpytila jako diamant přilepený na měsíc, byl úžasný."

Štítky: Měsíc, Venuše, Zákryt, Konjunkce, Sketch


30. vesmírný týden 2021

30. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 26. 7. do 1. 8. 2021. Měsíc po úplňku ubývá k poslední čtvrti. Večer je vidět jasná planeta Venuše a později také Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. K ISS míří nový modul Nauka, ale hned po startu měl problémy s hlavním pohonným systémem. Vrtulníček Ingenuity uskutečnil na Marsu již desátý let. Před 50 lety odstartovala k Měsíci mise Apollo 15.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Částečné zatmění slunce a přelet ISS

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2021 obdržel snímek „Částečné zatmění Slunce a ISS“, jehož autorem je Pavel Prokop Slunce, Měsíc a kosmická stanice ISS. Co mají tyto rozdílné objekty společného? Zdánlivě téměř nic. Slunce je téměř dokonalá „koule horkého plazmatu“ o průměru 1 392

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Saturn

Saturn

Další informace »