Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. prosinec 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. prosinec 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Lunární diamant

Uznání a copyright: Deirdre Kelleghan

Kamery po celém světě tento týden mířily k obloze, aby zaznamenaly nádhernou konjunkci srpku Měsíce s planetami Venuší a Jupiterem. Ale astronomka-umělkyně Deirdre Kelleghan zaznamenala svá pozorování kresbou této nebeské události. Její malý dalekohled jí v hrabství Wicklow v Irsku umožnil sledovat tento lunární zákryt, když brilantní Venuše zmizela za tmavým okrajem Měsíce a potom se znovuobjevila za jasným lunárním okrajem. Svoji nádhernou kresbu znovuobjevení Venuše pořídila na papír velikosti A3 pastely Conte při velice chladném počasí. Poznamenala přitom, "Pohled, jak se Venuše znovu zatřpytila jako diamant přilepený na měsíc, byl úžasný."

Štítky: Měsíc, Venuše, Zákryt, Konjunkce, Sketch


8. vesmírný týden 2020

8. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 2. do 23. 2. 2020. Měsíc bude v novu, v první polovině týdne bude viditelný na ranní obloze spolu s planetami Mars, Jupiter a Saturn. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a končí viditelnost Merkuru. Večerní obloha nabízí také dvě komety. Podařily se všechny plánované starty v čele se sondou Solar Orbiter. Odloženy byly jen Starlinky. Před 90 lety si Clyde Tombaugh poprvé všimnul Pluta.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Halo

Další informace »