Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. prosinec 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. prosinec 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Lunární diamant

Uznání a copyright: Deirdre Kelleghan

Kamery po celém světě tento týden mířily k obloze, aby zaznamenaly nádhernou konjunkci srpku Měsíce s planetami Venuší a Jupiterem. Ale astronomka-umělkyně Deirdre Kelleghan zaznamenala svá pozorování kresbou této nebeské události. Její malý dalekohled jí v hrabství Wicklow v Irsku umožnil sledovat tento lunární zákryt, když brilantní Venuše zmizela za tmavým okrajem Měsíce a potom se znovuobjevila za jasným lunárním okrajem. Svoji nádhernou kresbu znovuobjevení Venuše pořídila na papír velikosti A3 pastely Conte při velice chladném počasí. Poznamenala přitom, "Pohled, jak se Venuše znovu zatřpytila jako diamant přilepený na měsíc, byl úžasný."

Štítky: Měsíc, Venuše, Zákryt, Konjunkce, Sketch


48. vesmírný týden 2023

48. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 11. do 3. 12. 2023. Měsíc bude v úplňku. Jupiter je večer na jihovýchodě, Saturn nad jihozápadem. Ráno září na východě jasná Venuše. Aktivita Slunce se výrazně zvýšila a opět nastala i slabá polární záře. Kometa 12P se na obloze přibližuje k hvězdě Vega v Lyře. Počet startů Falconů směřuje letos k číslu 100. Startovat bude také Sojuz s nákladní lodí Progress MS-25 k ISS. Před 100 lety se narodil čestný člen České astronomické společnosti Vojtěch Letfus.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1,  Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara

Polárna žiara

Další informace »