Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. prosinec 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. prosinec 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Šťastné nebe nad Los Angeles

Uznání a copyright: Dave Jurasevich (Mt. Wilson Observatory)

V neděli se zdálo, že se nebe usmívá na celou Zemi. Na celém světě byla vidět neobvyklá superpozice našeho Měsíce a planet Venuše a Jupiter. Snímky pořízené ve správný čas ukazují srpek Měsíce, který vypadá, jako by se usmíval při svém setkání s planetární konjunkcí zdánlivě blízké Venuše a Jupiteru. Nahoře je zobrazena tato scéna jak se jevila 30. listopadu 2008 z observatoře Mt. Wilson, která shlíží na Los Angeles v Kalifornia v USA. Nejvýše na obloze a nejvzdálenější je planeta Jupiter. Výrazně blíž je vlevo dole od Jupiteru Venuše, která vypadá přes pozemské atmosférické mraky neobvykle modře. Zcela vpravo je nad obzorem náš Měsíc ve fázi přibývajícího srpku. Měsícem osvětlené řídké mraky vypadají neobvykle oranžové. V dolní části snímku se po kopcích rozlévá Los Angeles, mnoho kopců pokrývá tenký závoj, zcela vlevo jsou vidět mrakodrapy LA. Konjunkce Venuše a Jupiteru bude nadále viditelná po západu slunce většinu tohoto měsíce. Několik hodin po pořízení tohoto snímku se Měsíc ke vzdálené dvojici přiblížil, krátce zakryl Venuši a pohyboval se dál.

Štítky: Měsíc, Venuše, Jupiter, Los Angeles


9. vesmírný týden 2020

9. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 24. 2. do 1. 3. 2020. Měsíc je mezi novem a první čtvrtí. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a také některé komety. Ráno je vidět nejlépe Mars, ale vylézá také Jupiter a Saturn. Česká firma S.A.B. Aerospace dokončila přípravy vypouštěcího zařízení – dispenzeru – družic, určeného pro raketu Vega. Před 200 lety se narodil americký astronom, objevitel komet, Lewis A. Swift.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Z okna

Foceno ve 3:45 z okna

Další informace »