Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. prosinec 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. prosinec 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Šťastné nebe nad Los Angeles

Uznání a copyright: Dave Jurasevich (Mt. Wilson Observatory)

V neděli se zdálo, že se nebe usmívá na celou Zemi. Na celém světě byla vidět neobvyklá superpozice našeho Měsíce a planet Venuše a Jupiter. Snímky pořízené ve správný čas ukazují srpek Měsíce, který vypadá, jako by se usmíval při svém setkání s planetární konjunkcí zdánlivě blízké Venuše a Jupiteru. Nahoře je zobrazena tato scéna jak se jevila 30. listopadu 2008 z observatoře Mt. Wilson, která shlíží na Los Angeles v Kalifornia v USA. Nejvýše na obloze a nejvzdálenější je planeta Jupiter. Výrazně blíž je vlevo dole od Jupiteru Venuše, která vypadá přes pozemské atmosférické mraky neobvykle modře. Zcela vpravo je nad obzorem náš Měsíc ve fázi přibývajícího srpku. Měsícem osvětlené řídké mraky vypadají neobvykle oranžové. V dolní části snímku se po kopcích rozlévá Los Angeles, mnoho kopců pokrývá tenký závoj, zcela vlevo jsou vidět mrakodrapy LA. Konjunkce Venuše a Jupiteru bude nadále viditelná po západu slunce většinu tohoto měsíce. Několik hodin po pořízení tohoto snímku se Měsíc ke vzdálené dvojici přiblížil, krátce zakryl Venuši a pohyboval se dál.

Štítky: Měsíc, Venuše, Jupiter, Los Angeles


47. vesmírný týden 2019

47. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 18. 11. do 24. 11. 2019. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer za soumraku je vidět Venuše a Jupiter, blížící se do konjunkce, a Saturn. Ráno je vidět Mars a vyhoupne se i Merkur. Ultima Thule, kterou navštívila sonda New Horizons, se nyní oficiálně nazývá Arrkoth. Série zajímavých výstupů z ISS, která právě začala, má za úkol opravit astrofyzikální přístroj AMS-02. Sonda Hayabusa 2 se vrací k Zemi. Historicky už počtvrté letěl a přistál první stupeň rakety Falcon 9. Proběhly dva čínské starty v jednom dni. Před 130 lety se narodil Edwin Hubble. Mise Apollo 12 probíhala před padesáti roky. Před 25 lety startovala sonda COBE zkoumající reliktní záření.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC6888 a PN G75.5+1.7

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2019 obdržel snímek „NGC6888 a PN G75.5+1.7“, jehož autorem je Vladimír Nádvorník   Hvězdné objekty mívají často poněkud tajemná označení, která i mnoha astronomům dokonce ani nenaznačí … Tak třeba „NGC6888 a PN G75.5+1.7“ z titulku tohoto

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše a Jupiter se blíží do konjunkce

Další informace »