Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. prosinec 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. prosinec 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mezinárodní kosmická stanice: najdi astronauta

Uznání: STS-126 Shuttle Crew, NASA

Kde je ten astronaut? V tomto impozantním seskupení součástí Mezinárodní kosmické stanice (ISS) je někde astronaut Steve Bowen jak vylepšuje a čistí klíčové části nejvýznamnější orbitální základny Země. Astronaut Bowen a Heidemarie Stefanyshyn-Piper (není na snímku) strávil při nedávno ukončené výpravě raketoplánu Endeavour STS-126 k ISS téměř 3 hodiny při vesmírné procházce vysoko nad planetou Zemí. Bowen pracoval na dosažení klíčového úkolu této výpravy opravy otočných kloubů slunečních panelů Alfa, aby se mohly lépe natáčet ke Slunci. Ve spodní části snímku nahoře je válcová laboratoř Columbus, zprava vystupuje velký impozantní příhradový nosník stanice, zatímco v pozadí jsou rozlehlé sluneční panely, které zachytávají sluneční světlo k zásobování ISS energií. V dálce je u obzoru vidět modrý oblouk tenké atmosféry Země. Příští let je plánován na únor 2009, kdy by měl raketoplán Discovery dopravit součásti pro další rozšíření ISS.

Štítky: Kosmonaut, Kosmická stanice, ISS


47. vesmírný týden 2019

47. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 18. 11. do 24. 11. 2019. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer za soumraku je vidět Venuše a Jupiter, blížící se do konjunkce, a Saturn. Ráno je vidět Mars a vyhoupne se i Merkur. Ultima Thule, kterou navštívila sonda New Horizons, se nyní oficiálně nazývá Arrkoth. Série zajímavých výstupů z ISS, která právě začala, má za úkol opravit astrofyzikální přístroj AMS-02. Sonda Hayabusa 2 se vrací k Zemi. Historicky už počtvrté letěl a přistál první stupeň rakety Falcon 9. Proběhly dva čínské starty v jednom dni. Před 130 lety se narodil Edwin Hubble. Mise Apollo 12 probíhala před padesáti roky. Před 25 lety startovala sonda COBE zkoumající reliktní záření.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC6888 a PN G75.5+1.7

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2019 obdržel snímek „NGC6888 a PN G75.5+1.7“, jehož autorem je Vladimír Nádvorník   Hvězdné objekty mívají často poněkud tajemná označení, která i mnoha astronomům dokonce ani nenaznačí … Tak třeba „NGC6888 a PN G75.5+1.7“ z titulku tohoto

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše a Jupiter se blíží do konjunkce

Další informace »