Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. prosinec 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. prosinec 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mezinárodní kosmická stanice: najdi astronauta

Uznání: STS-126 Shuttle Crew, NASA

Kde je ten astronaut? V tomto impozantním seskupení součástí Mezinárodní kosmické stanice (ISS) je někde astronaut Steve Bowen jak vylepšuje a čistí klíčové části nejvýznamnější orbitální základny Země. Astronaut Bowen a Heidemarie Stefanyshyn-Piper (není na snímku) strávil při nedávno ukončené výpravě raketoplánu Endeavour STS-126 k ISS téměř 3 hodiny při vesmírné procházce vysoko nad planetou Zemí. Bowen pracoval na dosažení klíčového úkolu této výpravy opravy otočných kloubů slunečních panelů Alfa, aby se mohly lépe natáčet ke Slunci. Ve spodní části snímku nahoře je válcová laboratoř Columbus, zprava vystupuje velký impozantní příhradový nosník stanice, zatímco v pozadí jsou rozlehlé sluneční panely, které zachytávají sluneční světlo k zásobování ISS energií. V dálce je u obzoru vidět modrý oblouk tenké atmosféry Země. Příští let je plánován na únor 2009, kdy by měl raketoplán Discovery dopravit součásti pro další rozšíření ISS.

Štítky: Kosmonaut, Kosmická stanice, ISS


30. vesmírný týden 2021

30. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 26. 7. do 1. 8. 2021. Měsíc po úplňku ubývá k poslední čtvrti. Večer je vidět jasná planeta Venuše a později také Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. K ISS míří nový modul Nauka, ale hned po startu měl problémy s hlavním pohonným systémem. Vrtulníček Ingenuity uskutečnil na Marsu již desátý let. Před 50 lety odstartovala k Měsíci mise Apollo 15.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Částečné zatmění slunce a přelet ISS

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2021 obdržel snímek „Částečné zatmění Slunce a ISS“, jehož autorem je Pavel Prokop Slunce, Měsíc a kosmická stanice ISS. Co mají tyto rozdílné objekty společného? Zdánlivě téměř nic. Slunce je téměř dokonalá „koule horkého plazmatu“ o průměru 1 392

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Variace na zastínění úplňku Měsíce

Průchod zastínění měsíčního úplňku postupně komínem, střešními ventilátory a mraky

Další informace »