Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. prosinec 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. prosinec 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mezinárodní kosmická stanice: najdi astronauta

Uznání: STS-126 Shuttle Crew, NASA

Kde je ten astronaut? V tomto impozantním seskupení součástí Mezinárodní kosmické stanice (ISS) je někde astronaut Steve Bowen jak vylepšuje a čistí klíčové části nejvýznamnější orbitální základny Země. Astronaut Bowen a Heidemarie Stefanyshyn-Piper (není na snímku) strávil při nedávno ukončené výpravě raketoplánu Endeavour STS-126 k ISS téměř 3 hodiny při vesmírné procházce vysoko nad planetou Zemí. Bowen pracoval na dosažení klíčového úkolu této výpravy opravy otočných kloubů slunečních panelů Alfa, aby se mohly lépe natáčet ke Slunci. Ve spodní části snímku nahoře je válcová laboratoř Columbus, zprava vystupuje velký impozantní příhradový nosník stanice, zatímco v pozadí jsou rozlehlé sluneční panely, které zachytávají sluneční světlo k zásobování ISS energií. V dálce je u obzoru vidět modrý oblouk tenké atmosféry Země. Příští let je plánován na únor 2009, kdy by měl raketoplán Discovery dopravit součásti pro další rozšíření ISS.

Štítky: Kosmonaut, Kosmická stanice, ISS


7. vesmírný týden 2026

7. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 9. 2. do 15. 2. 2026. Měsíc bude v poslední čtvrti a je viditelný ráno a dopoledne. Nízko na večerní oblohu se dostává Merkur, velké planety jsou zatím vidět všechny. Aktivita Slunce byla vysoká, ale polární záře byla vidět jen v severských zemích. Chystá se start mise Crew-12 k ISS. Před 65 lety se na cestu k Venuši vydala Veněra 1. Před 25 lety přistála NEAR-Shoemaker na planetce Eros a před 15 lety minula mise Stardust kometu 9P/Tempel.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

M27 přes 1.54m Dánský dalekohled, La Silla

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2025 obdržel snímek autorů Kamil Hornoch a Martin Myslivec s názvem M27 – Dumbbell Nebula Kalendář ukazuje datum 14. srpna 1758 a francouzský astronom Charles Messier na observatoři v Hôtel de Cluny v Paříži pátrá po Halleyově kometě. Pátrá však již

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polární záře, Kostomlaty pod Milešovkou 19.1.2026

Další informace »