Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. prosinec 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. prosinec 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mezinárodní kosmická stanice: najdi astronauta

Uznání: STS-126 Shuttle Crew, NASA

Kde je ten astronaut? V tomto impozantním seskupení součástí Mezinárodní kosmické stanice (ISS) je někde astronaut Steve Bowen jak vylepšuje a čistí klíčové části nejvýznamnější orbitální základny Země. Astronaut Bowen a Heidemarie Stefanyshyn-Piper (není na snímku) strávil při nedávno ukončené výpravě raketoplánu Endeavour STS-126 k ISS téměř 3 hodiny při vesmírné procházce vysoko nad planetou Zemí. Bowen pracoval na dosažení klíčového úkolu této výpravy opravy otočných kloubů slunečních panelů Alfa, aby se mohly lépe natáčet ke Slunci. Ve spodní části snímku nahoře je válcová laboratoř Columbus, zprava vystupuje velký impozantní příhradový nosník stanice, zatímco v pozadí jsou rozlehlé sluneční panely, které zachytávají sluneční světlo k zásobování ISS energií. V dálce je u obzoru vidět modrý oblouk tenké atmosféry Země. Příští let je plánován na únor 2009, kdy by měl raketoplán Discovery dopravit součásti pro další rozšíření ISS.

Štítky: Kosmonaut, Kosmická stanice, ISS


33. vesmírný týden 2022

33. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 8. do 21. 8. 2022. Měsíc bude v poslední čtvrti a v konjunkcích s planetami a Plejádami. Planety Jupiter a Saturn můžeme pozorovat již kolem půlnoci, Mars a Venuši nejlépe ráno. Aktivita Slunce je nízká. Startovaly dva Falcony 9 se Starlinky a počet vypuštěných družic přesáhl 3 000 kusů. Probíhaly testy SuperHeavy a Starship a k vývozu se chystá superraketa SLS. Před 45 lety se na dlouhou pouť za velkými planetami a dál vydala sonda Voyager 2.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara na Slovensku 17.8.2022

Polárna žiara na Slovensku 17.8.2022

Další informace »